Tworzenie tabeli w programie LibreOffice Writer nie jest takie samo jak tworzenie tabeli w programie Microsoft Word. Chociaż program Writer ma wiele opcji formatowania, nie może zastąpić programu MS Word. Na szczęście istnieje wiele funkcji, które oferuje Writer, a które można wykorzystać do stworzenia własnej tabeli.
Najpierw musisz zdecydować, czy chcesz stworzyć tabelę, która jest w zasadzie elementem składającym się z wierszy i kolumn. Możesz wybrać rozmiar tabeli, liczbę kolumn i wierszy oraz sposób podziału tabeli na sekcje. LibreOffice Writer ma wiele funkcji, które można wykorzystać do tworzenia tabeli, w tym opcje formatowania, funkcje scalania oraz możliwość kopiowania i wklejania komórek z programu Excel.
Możesz wybrać motyw kolorystyczny dla swojej tabeli. Możesz wybrać jeden kolor lub zdecydować się na kolorowanie każdej kolumny i wiersza z osobna. Możesz również zmienić obramowanie dla swojej tabeli. Obramowania mogą być pionowe, poziome lub oba. Jeśli wybierzesz to ostatnie, możesz wybrać linię kropkowaną, linię ciągłą lub linię kropkowaną i linię ciągłą.
Możesz również wybrać ustawienie koloru tła swojej tabeli. Ta funkcja jest przydatna, gdy planujesz stworzyć tabelę w innym motywie niż Twój tekst. Jeśli chcesz stworzyć tabelę, która może być wykorzystana do innych celów, możesz upodobnić ją do innych dokumentów, używając innych kolorów tła.
Za pomocą paska narzędzi tabeli możesz również robić rzeczy, które nie są możliwe przy użyciu standardowego paska narzędzi. Po pierwsze, możesz użyć paska narzędzi tabeli do wyrównania góry i dołu tabeli. Możesz również ustawić padding dla swojej tabeli. Wypełnienie jest używane, gdy chcesz utworzyć tabelę, która jest podzielona na wiele stron. Możesz również użyć strzałek w górę i w dół, aby dostosować położenie kolumn.
Pasek narzędzi tabeli jest również przydatny do wstawiania kolumny i wiersza tabeli. Możesz wybrać nagłówki wierszy i kolumn na pasku narzędzi tabeli, klikając je, a następnie podświetlając. Możesz również użyć paska narzędzi tabeli do podzielenia komórek tabeli. W takim przypadku możesz zaznaczyć jedną komórkę, a następnie przeciągnąć mysz do innych komórek tabeli, aby je zaznaczyć.
Na pasku narzędziowym tabeli znajdują się również ikony służące do dodawania wierszy i kolumn. Gdy klikniesz na jedną z tych ikon, uaktywnia się ona i otwiera okna Wstaw kolumny i Wstaw wiersze. W oknie tym znajduje się pole tekstowe oraz przycisk OK. Przycisk OK spowoduje powrót do spisu treści.
Na pasku narzędziowym tabeli znajduje się również ikona służąca do scalania komórek. Funkcja ta jest nieco myląca, ale ikona Scal komórki jest w rzeczywistości dobrym pomysłem. Możesz scalić dwie lub więcej komórek jednocześnie, trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy i przeciągając mysz z jednej komórki do drugiej.
Podobne tematy