Zielone miniaturki w ogrodzie

Jeśli lubisz rośliny iglaste, a twój ogród posiada niewielkie rozmiary, lub masz do dyspozycji tylko balkon w bloku, warto zainteresować się atrakcyjnymi, miniaturowymi gatunkami roślin iglastych. Mogą rosnąć na skalnikach, pomiędzy kamieniami, na rabatach, przy tarasach i w donicach. Niektóre odmiany świetnie nadają się również jako rośliny okrywowe.

Krzaczki posiadają bogatą kolorystykę i pokrój, a z roku na rok przybywa dużo więcej ciekawych odmian. Młode iglaki mają niewielkie rozmiary, a wybrane odpowiednio odmiany nawet po 15 latach nie osiągają 2 metrów wysokości, właśnie dlatego nazywane są miniaturkami. Ostatnio odnotowano, że zapotrzebowanie na odmiany roślin karłowatych rośnie z roku na rok. Jest to uwarunkowane tym, że powstaje coraz więcej małych ogrodów, ogródków działkowych czy po prostu sadzi się je w miastach w balkonowych donicach lub przy skwerkach. Rośliny z rodziny iglastych nie posiadają zbyt dużych wymagań co do gleby. Wierzchnią warstwę ziemi np. w donicy najlepiej obsypać kora sosnową, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby i kiełkowaniu niechcianych chwastów.

Kiedy sadzimy?

Miniaturowe iglaki sadzić możemy przez cały okres od wiosny do jesieni, jednak warto pamiętać, że należy przez pierwsze tygodnie intensywnie podlewać roślinki, aby mogły wzmocnić i rozbudować system korzeniowy. W przeciwnym razie część rośliny może zrobić się sucha. W porównaniu do normalnych, dużych iglaków, ich odmiany miniaturowe są narażone na działanie mrozu, dlatego należy okrywać je w chłodnym okresie, tworząc zabezpieczenie z agrowłókniny. W ofertach szkółek ogrodniczych znajdziemy bardzo bogaty wybór iglaków karłowatych, w kształcie kulistym, krzaczastym, płożącym, kolumnowym, w różnorodnej kolorystyce igieł, żółtej, żółto-zielonej, jasno zielonej, ciemno zielonej, niebieskiej. Występują również odmiany z charakterystycznymi plamkami np. Cyprysik Lawsona „Elwoodii Gold” posiadający niebiesko-zielone łuski zakończone złocistym akcentem, bardzo atrakcyjny krzaczek o szeroko kolumnowym pokroju, wolno rosnący, docelowo osiąga 2 metry wysokości.

Różne, ciekawe rozwiązania

Jeśli jednak planujesz posadzić iglaki w donicach ogrodowych, świetnym rozwiązaniem będzie Cyprysik Groszkowy ‚Plumosa Aurea Compacta’. Jest to roślina charakteryzująca się powolnym wzrostem i krótkimi licznymi przyrostami, tworząca bryłę szerokiego stożka o atrakcyjnej, złocistożółtej barwie . Dorasta do 1 metra wysokości i niewiele mniejszej szerokości. Lubi gleby żyzne i stanowiska słoneczne. Kolejną odmianą do donic może być Jałowiec łuskowaty „Blue Star” w atrakcyjnej kulistej formie i stalowoniebieskiej kolorystyce. Dorasta do około 60 centymetrów wysokości i szerokości. Warto również zwrócić uwagę na odmiany Cisa pospolitego np. „Repandens”, „Great Column”, „Pendula”, „Fastigata Aurea”,”Fastigiata”. Odmiany Cisa pośredniego to np.”Brownii”, „Hicksii”, odmiany Cyprysika tępołuskowego np. „Little Ann” lub Cypisika Lawsona „Gnom” i wiele innych karłowatych jałowców, modrzewi, jodły, żywotników (tuja), szerokiej odmiany sosen i świerków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *