Jak zadbać o oczko wodne w ogrodzie?

O praktycznie każdy element w naszym ogrodzie należy odpowiednio zadbać. Tej samej zasadzie podlega także oczko wodne, dlatego dzisiaj doradzimy jak odpowiednio zadbać o jego kondycję. Zapraszamy do lektury!

Elementem wodnym, który jest w Polsce bardzo popularny, jest oczko wodne. Jest to nie tylko urozmaicająca ogród czy działkę ozdoba, to także dom dla wielu zwierząt i roślin. Urozmaicanie flory i fauny w naszej przestrzeni ogrodowej to przepis na przyjemne spędzanie czasu na jej terenie. W przypadku oczka wodnego mogą pojawić się pewne problemy, na które wpływa wiele czynników. Najgorszym scenariuszem jest oczywiście źle wykonany element wodny. Może to być źle wybrane miejsce, które jest tak mocno nasłonecznione, że przez nadmierne parowanie wody wciąż ubywa, do tego nie możemy pozbyć się glonów. W sytuacjach krytycznych, oczko wodne będziemy musieli przenieść. Skupmy się jednak na innych czynnikach, które zagrażają wodzie.

Żywe uciążliwości

Zacznijmy od absolutnego klasyka, czyli glonów. Najczęstszą przyczyną ich przybycia jest zbyt duża ilość substancji pokarmowych w wodzie. Jeśli na przykład mamy oczko wodne stworzone dla ryb, zbyt duża ilość karmy, która osiądzie się na dnie, stanie się świetnym pożywieniem dla glonów. Inną przyczyną może być zbyt duża ilość słońca, powinniśmy spróbować odpowiednio zacienić zbiornik wodny. Zbyt mała głębokość naszego oczka to także przyczyna pojawiania się glonów, należy go wtedy pogłębić. Glony dobrze się czują w płytkiej, ciepłej wodzie. Jak możemy zwalczać glony? Pierwsze, najbardziej oczywiste rozwiązanie, to ręczne pozbycie się problemu. Używać do tego możemy np. siatek czy wybieraków. Jeśli nie chcemy się wybrudzić, w ruch mogą pójść środki chemiczne do zwalczania glonów, pamiętajmy jednak o ich odpowiednim doborze – np. nie używajmy preparatu do oczka kąpielowego, kiedy pływają w nim ryby! Z rozwiązań nowocześniejszych zaproponować możemy lampy UV, które używane są w basenach ogrodowych, można zastosować także filtrację.

Kolejnym problemem może być zarastanie oczka wodnego. Recepta jest prosta – należy usunąć część roślin ekspansywnych i sadzić odmiany, które rosną wolniej. Przykładowe roślinki idealne do oczka to m.in. tatarak zwyczajny, bodziszek błotny, krwawnica pospolita czy pełnik europejski. Rośliny, które mocno się rozrastają i które pozostawiliśmy przy oczku, możemy skutecznie „okiełznać”. W tym celu przesadzamy je do pojemników, lub wkopujemy wokół nich specjalne ekrany korzeniowe, które ograniczą ich ekspansję.

Źle wykonane oczko wodne

Bardzo częstym problemem jest przeciekanie oczka wodnego. Zauważymy to po np. kamieniach, na których odznaczyła się linia brzegowa. Możemy się zastanawiać czy to nie kwestia parowania, jednak jeśli nasze oczko znajduje się w miejscu, które nie jest bardzo nasłonecznione, możemy tą możliwość wykluczyć. Rozwiązanie? Podstawa to namierzenie przecieku, który uszczelnić można płynną hydroizolacją. Jeśli zaś dno oczka jest gliniane czy betonowe, można śmiało wypełnić dziurę tym samym materiałem. Co w przypadku nadmiernego ubywania wody wynikającego z parowania? Nie musimy od razu przenosić całego oczka, taflę wody wystarczy przykryć plandeką, czy jasną matą. Nie są to rozwiązania zbyt estetyczne, polecamy zastosowanie parasola, lub wzniesienie małej wiaty czy altanki. Budowa pergoli, która zarośnie i stworzy naturalny, zielony dach to także ciekawe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *