Jak wykorzystać wodę deszczową?

Często zastanawiamy się jak wykorzystywać panującą na zewnątrz pogodę. Jednym ze sprawdzonych sposobów wykorzystania wody deszczowej jest gromadzenie jej w zamykanych zbiornikach ogrodowych. Dzięki temu zastosowaniu możemy wykorzystać w pełni deszczowe dni, nie martwiąc się o „przelanie” całego ogrodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu deszczówki to zapraszamy do lektury.

W tak deszczowe dni jak dziś, największym problemem jest odprowadzenie wody z dachu, rynien, rur spustowych. Patrząc przez okno widzimy, że cały nasz ogród dosłownie pływa i nie wsiąka wody. Najgorzej mają się właściciele ogrodów zagospodarowanych na gruncie słabo przepuszczalnym. Statystycznie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m2, w ciąga obfitego deszczu trwającego 10 minut, zbierzemy do zbiornika ok. 180 L wody. Każda zebrana kropla deszczu, pomaga oszczędzić energię, czas i pieniądze, które przeznaczamy na wodę dostarczaną z wodociągu. Dodatkowo woda opadowa posiada odpowiedni odczyn pH, idealny dla roślin doniczkowych. Jest ekologiczna i zawiera odpowiednie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i zezwoju sadzonek.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiorników na deszczówkę jest wiele, zaczynając od dekoracyjnych, kończąc na zwykłych plastikowych. Posiadają one rożna objętość i wymiary oraz potrafią idealnie dopasować się do stylu ogród. Pojemniki dekoracyjne zbudowane są z trwałego polietylenu. Możemy cieszyć się ich rożnymi kształtami i wyglądem przypominającym beczkę, pień ściętego drzewa, skałę, studnię czy murek. Opcjonalnie w niektórych modelach może zostać zbudowana zintegrowana niecka, w której na górze znajdzie się doniczka na posadzenie ulubionych kwiatów czy niewielkich krzewów. Produkty bardzo dobrze wglądają postawione lub podłączone do rury spustowej, przy domu, szklarni, budynku gospodarczym czy kompleksach wypoczynkowych, lub agroturystycznych. Natomiast zbiorniki na deszczówkę plastikowe nie posiadają tak atrakcyjnych kształtów jak dekoracyjne, na co wskazuje również ich przystępna cena. Kolor zielony pojemników związany jest z tym, ze wykonane zostały z materiałów w 100% przeznaczonych do recyklingu i całkowicie ekologicznych, dzięki czemu ogrodowe zbiorniki na wodę deszczową wpasują się w naturalnie zielone miejsca w ogrodzie lub bezpośrednio z budynkiem.

Inwestując w zbiornik na wodę deszczową gwarantujemy sobie nie tylko oszczędność pieniędzy i energii, ale również proste i łatwe magazynowanie wody opadowej, naturalnie, niechlorowane nawodnienie roślin, proste podłączenie do rynny spustowej oraz oddzielanie wody od zanieczyszczeń i śmieci, które mogą osadzać się na dole zbiornika, przez co woda może mieć nieprzyjemny zapach i wabić do siebie komary oraz drobne zwierzęta. Właśnie dlatego każdy z modeli zbiorników posiada odpowiednio zabezpieczoną pokrywę nie tylko przed owadami, ale również dziećmi. Jeśli poważnie myślimy o wykorzystaniu wody deszczowej możemy wykonać specjalne podłączanie do obiegu domowego. Taką darmową wodę można wykorzystać nie tylko do podlewania roślin ogrodowych i domowych, ale również ograniczyć wydatki na wodę wodociągową nawet do 40%, która jest wykorzystywana do prania czy spłukiwania wody w toalecie i mycia podług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *