Woda w ogrodzie, baseny ogrodowe

Piękna, słoneczna pogoda coraz bardziej namawia nas do zainwestowania w przydomowy zbiornik wodny, w którym można schłodzić się w upalne dni. Myśląc o budowie przydomowego basenu często zastanawiamy się czy powinien być on mały czy duży, a może lepiej wybrać minibasen ogrodowy, który zapewni nam komfortowy masaż w ciepłe i chłodne zimowe dni. Inni zastanawiają się jak powinien być wykończony i z czego zbudowany? A jeszcze inni czy wbudować go w taras, a może zakupić ochronne zadaszenie? Na te i wiele pytań postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Baseny ogrodowe nie są łatwym w obsłudze i tanim rozwiązaniem. Po pierwsze należy sprecyzować jaki budżet posiadamy na jego zakupienie, a dopiero później wybierać z pośród różnorakich modeli. Niecki basenowe powstają z różnych materiałów począwszy od żywic poliestrowych lub epoksydowych, żelbetu, akrylu, betonu pokrytego ceramiką, blachy wykładanej folią, z gotowych elementów polietylenowych wykładanych folią, z betonu pokrytego laminatem lub zbrojona folią. Jak widać możliwości jest całe mnóstwo, jednak najprostszym rozwiązaniem na uzyskanie gotowej i trwałej niecki jest konstrukcja zbudowana z siedmiu warstw pokrytych powłoką ceramiczną, nie jest to najtańszy sposób na uzyskanie gotowego basenu „od ręki”, lecz jeśli chcemy go mieć już tego lata to wystarczy znaleźć odpowiednią firmę która dostarczy i zamontuje basen pod nasze indywidualne potrzeby oraz da gwarancję na długie lata. Ten typ basenów ogrodowych charakteryzuje się przede wszystkim nie odbarwianiem się niecki na linii wody i brakiem zniekształceń podłoża po dłuższej eksploatacji.

Wybierając odpowiedni model należy również wziąć pod uwagę miejsce, w którym chcemy by został zbudowany, rodzaj podłoża i głębokość wód gruntowych, gdyż jest to potrzebne do stwierdzenia czy niecka powinna zostać zagłębiona w gruncie czy nie. Po usytuowaniu basenu w gruncie i uzupełnieniu go wodą, występują dwa parcia (nacisk) gruntu na basen i wody na grunt, które przy odpowiednim wyważeniu głębokości, w której została usadowiona niecka równoważą się i utrzymują obiekt w odpowiednim położeniu. Jednak jeśli woda z basenu zostanie opróżniona, a ścianki niecki nie są odpowiednio przystosowane, mogą występować zniekształcenia i pękanie, to samo tyczy się nieodpowiedniego rodzaju gruntu i złej eksploatacji w czasie zimy przy rozmarzaniu oraz zamarzaniu ziemi, która zwiększa swoją objętość i działa znacznie silniej na elementy usadowione wewnątrz gruntu.

Kolejną ważną rzeczą jaką trzeba wziąć pod uwagę przy budowie basenu to wykończenie jego obrzeży, najlepiej elementami antypoślizgowymi lub tarasem z deski ryflowanej, która będzie jednocześnie łączył dom, ogród i basen w jedną spójną całość. Każdy obiekt powinien być usytuowany z dala od roślin które zrzucają kwiaty, liście czy igły zanieczyszczające dno niecki oraz z dala od wysokich drzew, które posiadają rozległe, rozrastające się korzenie. Podstawą jest również odpowiednie nasłonecznienie, które będzie pomagać w szybszym ogrzaniu wody. W zmniejszeniu zanieczyszczenia wody basenowej, może pomóc odpowiednio przystosowane zadaszenie chroniące przed baseny ogrodowe osadami powstającymi na dnie i powierzchni oraz wydłuży okres korzystania i pozwoli na kąpiel nawet podczas deszczu. Każda woda basenowa powinna być odpowiednio oczyszczana przez dodawanie preparatów chlorowych i innych specjalistycznych detergentów przeznaczonych do niwelacji glonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *