Własny zielony dywan w ogrodzie

Przy tak kapryśnej pogodzie jaka zastała nas tej wiosny, aż ciężko myśleć o jakiejkolwiek pielęgnacji przydomowego ogrodu i zakładaniu rabat oraz sadzeniu roślin. Wszyscy czekamy na słoneczne dni i utęsknione ciepło. Wraz z poprawianiem się pogody warto zadbać lub założyć własny trawnik, najlepiej z trawy w rolce, żeby nie czekać 2-3 tygodni na zakiełkowanie nasion metoda zakładania trawnika z siewu, lecz od razu cieszyć się zieloną, trwałą murawą. Opiszemy dziś jak odpowiednio przygotować grunt, ułożyć i pielęgnować darń z rolki.

Darń w rolce zazwyczaj pochodzi z plantacji na której rośnie od 14-24 miesięcy, jest obficie podlewana i starannie doglądana, dzięki czemu możemy cieszyć się jej trwałością i intensywnym zielonym kolorem. Rolki przyjeżdżają do klienta zaraz po odcięciu od macierzystego podłoża za pomocą specjalnej maszyny do wycinana trawy, niestety uszkadza się wtedy 1/3 jej systemów korzeniowych, ale dzięki temu, że pochodzi z mieszanek nasion trwałych i wytrzymałych na uszkodzenia bardzo szybko zagęszcza się i niweluje ubytki powstałe przy wycinaniu. Darń po dostarczeniu w miejsce docelowe nie można przechowywać więcej niż 1-2 dni oczywiście w chłodnym pomieszczeniu, jednak producenci twierdza, że powinna być ona ułożona od razu po dostawie.

Teren pod trawę z rolki należy odpowiednio wyrównać, pozbyć się chwastów oraz gałęzi, gruzów i innych pozostałości po budowie, jeśli mamy problem z chwastami 2-3 tygodni wcześniej powinniśmy zdezynfekować teren odpowiednimi preparatami niszczącymi ich korzenie, a następnie znowu przegrabić grunt aby pozbyć się resztek. Jeśli mamy problem z gryzoniami takimi jak kret, najlepiej wyłożyć teren specjalistyczna siatką uniemożliwiająca wykopywanie kopców przez zwierzęta, będziemy mieć wówczas pewność, że na nowo ułożonym trawniki nie wyrośnie kopiec ziemi. Jeśli posiadamy mało czasu na podlewanie trawnika warto wyposażyć się w system nawadniający, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie jest to tania sprawa, czasem wystarczy poprosić sąsiada o podlanie trawnika i wyjdzie nas to znacznie taniej. Trawę w rolkach należy układać na przysłowiową „cegiełkę” to znaczy tak,(jak kładzie się cegły na zaprawie) aby jej równoległe końce nie stykały się w prostej linii i podczas eksploatacji nie powstał luki. Po  położeniu trawę należy regularnie podlewać przez ok. 2-3 tygodni, obficie, by nie powstały wybrzuszenia i żółte placki, następnie nawadnianie należy zmniejszać stopniowo w odstępach co 2-3 dni. Trawy po położeniu nie należy nawozić( chociaż jeżeli ktoś chce, żeby rosła bardzo szybko i ma zamiar kosić ją co 2 dni to czemu nie), na plantacji jest ona zaopatrywana w najlepsze nawozy, które spokojnie wystarczą do przyszłego roku. Tak położoną i pielęgnowaną trawą możemy cieszyć oko przez cały rok i na pewno stwierdzimy, że nie żałujemy zakupu i był to produkt wart swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *