Własna rabata kwiatowa

Stworzenie własnego projektu rabaty kwiatowej w ogrodzie nie jest łatwe. Często sadzimy rośliny w nieodpowiednich miejscach, a później dziwimy się, dlaczego zgniły czy zwiędły? Przecież podlewaliśmy je regularnie… Otóż to, nie każda roślina wymaga ciągłego podlewania i przycinania. Dlatego postanowimy dziś przybliżyć wam temat związany z odpowiednim projektowaniem rabaty kwiatowej w ogrodzie.

Po pierwsze najważniejszą rzeczą,  którą powinniśmy stwierdzić przed obsadzeniem roślinami jest stanowisko czyli: czy jest cieniste, pół cieniste czy słoneczne? Sprawdzimy to przez obserwacje całodniową w odstępach czasu, jak pada słońce na miejsce w którym chcemy posadzić rośliny. Często bywa tak, że musimy się ograniczyć do danego gatunku i nie możemy posadzić sobie rośliny cieniolubnej na stanowisku słonecznym, chociaż występuje wiele odmian, które dobrze znoszą każde stanowisko.

Jak więc dobrać odpowiednią roślinność na rabatę kwiatową? Warto pooglądać różne realizacje rabat, ponieważ niektóre rośliny ładnie eksponują się w obsadzeniach typu warstwowego (czyli najwyższe od góry niższe od dołu), a niektóre lubią rosnąć w zestawieniu gatunków wysokich np. lilie, jeżówka purpurowa i gipsówka błyszcząca. Jeśli natomiast potrzebujemy rabatę kwiatową, która szybko stworzy zadarnienie, należy użyć w tym celu  np. dąbrówkę rozłogową. Miejsce w którym zostanie zaprojektowana zależy od naszej indywidualnej potrzeby, może to być np. miejsce przed wejściem do domu, obrzeża trawnika  lub centralny punkt ogrodu tworzący dominantę. Zatem zanim posadzimy rośliny, należy odpowiednio przygotować glebę. W tym celu należy pozbyć się wszelakich uciążliwych chwastów, przekopać ziemie na odpowiednią głębokość, wymieszać z nawozem organicznym lub wieloskładnikowym i następnie odpowiednio wyrównać  by nie było grudek. Do prac przygotowawczych najlepiej przystąpić w granicach marca i kwietnia, wiosną lub jesienią (wrzesień) jeśli planujemy obsadzenie wiosną a wolimy mieć mniej pracy po zimie.

Kształt i rozmiar zależy od tego jaki styl prezentuje nasz ogród. Upewnijmy się zatem wpierw ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na późniejszą pielęgnację, ponieważ nic tak nie szpeci ogrodu jak wielka, zaniedbana rabata w centralnym punkcie widokowym. Dlatego postanowiliśmy przytoczyć przykładowe obsadzenie kulistej rabaty w środku ogrodu.

W centralnym środkowym punkcie świetnie sprawdza się trzy w odpowiednich odległościach rozsady Cyprysiki Groszkowe odmiana „Aureovariegata”, które dorastają do 3-5m wysokości, o koronie początkowo kulistej, która wraz ze wzrostem staje się jajowata, a później szeroko stożkowata. Posiada ulistnienie łuskowate, zielone ze złocistożółtymi przebarwieniami, o charakterystycznej wysokiej mrozoodporności. Następie, świetnie prezentująca się o niebieskich pełnych kwiatach Ostróżka,  zakwitająca w pierwszej połowie lata, tworząc wysokie, błękitne kwiatostany, świetnie komponujące się z zielenią cyprysików. Poniżej możemy posadzić Żurawkę Ogrodową w ciemno purpurowym kolorze. Tak proste obsadzenie z trzech roślin będzie bardzo dobrze sprawdzać się jako ozdoba ogrodu dla osób, które nie będą wstanie poświęcać dużej ilości czasu na pielęgnację, a rabata i tak będzie świetnie wyglądać przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *