Urządzanie ogrodu w cieniu

Większa cześć twojego ogrodu jest zacieniona lub po prostu twój ogród ma charakter lasu? Martwisz się, że nie może zostać ładnie udekorowany i zagospodarowany? Nie ma się czego obawiać! Posiadając taki ogród mamy mniej pracy i większe możliwości w wyborze roślin, a wszelkie pagórki i wzniesienia staną się dzięki temu jego atutem. W przypadku posiadania wysokich drzew np. iglastych najlepiej odpuścić sobie zakładanie trawnika na całym terenie, ponieważ w późniejszym czasie powstawać będzie na nim mech, gdyż drzewa i cień będą dążyć do stworzenia swojego naturalnego klimatu. Uciążliwe będzie również koszenie i pielęgnacja trawnika na nierównym terenie, dlatego w tych częściach posadźmy rośliny okrywowe, takie jak barwinek. Jeśli jednak bardzo nam zależy, to na prostym terenie stwórzmy niewielki trawnik. Będzie to przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, jeśli nie posiadamy zbyt wiele czasu na pielęgnacje ogrodu.

Jakie rośliny zamiast trawnika?

Najlepiej niskie, płożące, o małych wymaganiach uprawowych, czyli krzewinki, byliny i niskie płożące krzewy okrywowe idealnie komponujące się w cieniu wysokich drzew, wyglądające jak naturalne harmonijne obsadzenia. Cechujące się wysoką odpornością na szkodniki i choroby oraz szybszym wzrostem większym niż chwasty. Sadzone w odpowiedniej rozstawie, już po upływie roku tworzą zielony zwarty dywan, często również możemy cieszyć się ich drobnymi kwitnącymi kwiatami w okresie letnim. Świetnie sprawdzają się również w tym przypadku gatunki zimozielone z masywnym ulistnieniem dekoracyjnym również zimą. Wybierając roślinność powinniśmy zwrócić uwagę na ich wymagania uprawowe oraz glebowe. Zanim rośliny zaczną się rozrastać możemy wysypać pod ich dekoracje korę lub zrębki drewniane, które pomogą również w stworzeniu odpowiedniej kwasowości gleby. Podstawowymi gatunkami wykorzystywanymi do obsadzeń cieniolubnych są Barwinek pospolity, Dąbrówka rozłogowa, Bluszcz pospolity, Trzmielina Fortune’a, Dereń kanadyjski, Bergenia sercolistna, Rumianka japońska, Godziszek, Turzyca, Funkie i inne.

Gadżety tworzące nasz ogród jeszcze bardziej tajemniczym:

Świetne zastosowanie wśród kompozycji zadarniających znajdują wszelkiego rodzaju oświetlenia LED, do których nie potrzebne są podłączenia kablowe. Wystarczy mały pilot w ręce by stworzyć wieczorem w swoim ogrodzie tajemniczy klimat. Chcąc podziwiać ogród w dzień i w nocy, warto zainwestować w altanę ogrodową krytą strzechą, która stanie się ozdobą na tle roślinności i świetnie wtopi się w klimat cienia oraz wysokich drzew, zapewniając idealne miejsce na przyjmowanie gości. Jeszcze jednym dodatkowym atutem może być szum niewielkiego strumyka utworzonego z kamieni wpadającego do małego zbiornika z wodą.

Tak zagospodarowany ogród stanie się swoistą oazą spokoju i odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *