Uprawa iglaków w donicach

uprawa iglakow

Jak wybrać odpowiednią donicę?

Rozmiar donicy na rośliny jest ważniejszy niż jej wygląd. Każdy pojemnik powinien spełniać jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju posadzonych w nim roślin, czyli odpowiednio dużą szerokość i głębokość wewnętrzną, dopasowaną do średnicy bryły korzeniowej, ważne jest także odpowiednie odprowadzenie wody. Oczywiście z roku na rok rośliny powinny być przesadzane do doniczek większych. Dla krzewów i małych drzew, odpowiednią donicą ogrodową będzie model posiadający średnicę ok. 50cm, głębokość większą niż 40cm i wysokość 1/3 z wysokości rośliny.

Przyjrzyjmy się uprawie iglaków w doniczkach na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Coraz popularniejszymi obsadzeniami do donic stają się iglaki. Posiadają one różnorakie pokroje, kształty i kolorystykę. Gatunki jakie wyróżniamy to formy szybko rosnące nadające się na żywopłoty i solitery oraz wolno rosnące formy miniaturowe o słabym wzroście nadające się na skalniaki i do doniczek. Można łączyć ze sobą różne formy iglaków od kolumnowych po kuliste, w różnorodnej kolorystyce zielonej przechodzącej w żółty lub niebieski.

Zalety roślin iglastych sadzonych w donicach.

Donice z obsadzeniem można dowolnie ustawiać i zmieniać ich położenie, przez co ogród będzie wyglądał zawsze świeżo, poza tym w jednej donicy możemy utworzyć obsadzenie z nie tylko iglaków, ale i bylin i traw. Rośliny iglaste świetnie komponują się w donicach, odmiany karłowe polecane do sadzenia: sosna czarna, kosodrzewina, żywotnik zachodni, świerk i jałowce.

Wymagania jakie musimy spełnić.

Iglaki posiadają bardzo małe wymagania siedliskowe. Stanowisko powinno być słoneczne lub w lekkim półcieniu, jednak występują nieliczne gatunki, które lubią intensywny półcień np. cisy. Zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze, jest dość małe dlatego rośliny wytrzymują intensywne susze bez problemu. Natomiast podłoże również nie musi być specjalne ważne żeby, zastosować odpowiednią warstwę drenażu w donicy, potrzebnej do filtracji.

Rośliny powinny być przesadzane co 4-5lat i przecinane systematycznie, jeśli chcemy zachować idealna formę w obsadzeniu, ale jeśli nie mamy takiej potrzeby to pozwólmy im rosnąc po swojemu.

Ciekawostka:

Coraz częściej spotykamy się z sadzeniem iglaków w donicach drewnianych, ceramicznych czy betonowych. W tym zestawieniu oprócz pięknego wyglądu rośliny, otrzymujemy również ciekawą formę donicy i jej budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *