Tunele foliowe – porady dla ogrodników

Tunel foliowy jest alternatywą dla osób szukających ochrony dla roślin w czasie intensywnego nasłonecznienia i zmiennych warunków atmosferycznych. Chroni je przed oparzeniem i zniszczeniem, w trakcie okresu uprawowego.
Produkt ten dzięki swojej lekkiej i stabilnej konstrukcji może służyć nabywcy przez klika lat, a jego położenie w ogrodzie może być zmieniane co roku. Jest to wygodniejsze niż w przypadku szklarni, które muszą być usytuowane stabilnie w podłożu za pomocą fundamentu. Tunele foliowe są bardzo często wybierane przez doświadczonych ogrodników, jak i ogrodników amatorów, którzy marzą o swojej przydomowej uprawie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej najciekawszym tunelom foliowym, ich funkcjom, budowie, zastosowaniom i sposobami czyszczenia oraz roślinami, które powinno się pod nimi uprawiać.

Folia trójwarstwowa

Tunele foliowe posiadają bardzo dużo różnych pokryć foliowych, różniących się strukturą, kolorem i możliwościami. Aby wybrać najlepszy model dla siebie należy bardzo dokładnie zapoznać się z opisem i zdjęciami, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jest to to czego aktualnie poszukujemy. Najlepsze materiały z jakich zbudowane są pokrycia to folia trójwarstwowa, której poszczególne warstwy zapewniają odpowiedni mikroklimat wewnątrz. Dla przykładu, dwie zewnętrzne warstwy są specjalnie przystosowane do zapewnienia odpowiedniej elastyczności. Są odporne na uszkodzenia, wytrzymałe oraz idealne przepuszczają światło dzienne, bez szkodliwego promieniowania. Trzecia wewnętrzna warstwa, najbliższa dla roślin zapewnia doskonałą termoizolację, pozwalająca na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz obiektu, dzięki czemu w trakcie nocy jest wyższa niż na zewnątrz.

Rodzaje tuneli

Tunele foliowe różnią się również kształtami. Poczynając od modeli wyglądem przypominających domki, po produkty półokrągłe. Konstrukcja każdego produktu zbudowana jest z wytrzymałych profili PCV, specjalnie wyprofilowanych pod kształt wybranego modelu. Najważniejszą funkcją jaką powinien spełniać tunel to jak pisaliśmy powyżej, ochrona roślin przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Powinien zapobiegać chorobom, grzybom, pleśni, porażeniom i zniekształceniom liści, pod wpływem nadmiernego promieniowania. Tunele pozwalają na rozpoczęcie uprawy już wczesną wiosną i prowadzenie jej do późnej jesieni. Chronią przed przymrozkami, co zapewnia bark zniszczenia rośliny do podstawy.

Pielęgnacja tuneli

Po sezonie każdy tunel foliowy powinien być odpowiednio wyczyszczony i przygotowany do kolejnej uprawy. Żeby zapewnić odpowiednie warunki fitosanitarne w obiekcie, należny zmieniać jego położenie co 3-4 lata i odkażać całą konstrukcje oraz wymienia glebę. Producenci zalecają aby ściągać folię na zimę, aby zapobiec złamaniu konstrukcji, pod zbyt dużym naporem mokrego śniegu.

Przymierzając się do posadzenia wstępnej uprawy warto zastanowić się nad odpowiednimi warzywami. Do wyboru jest m.in rzodkiewka, sałata, koperek, cebula, szczypiorek, a w późniejszym okresie pomidory, ogórki, papryka, cukinia itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *