Tuja zachodnia – pielęgnacja i zastosowanie

Tuja zachodnia szmaragdowa jest najczęściej wybieraną odmianą drzewek iglastych do obsadzeń szpalerowych, żywopłotowych, tarasowych oraz donicowych na balkonach. Świetnie prezentuje się dzięki wiecznie zielonym igłom. Doceniana jest przede wszystkim za smukły kształt, walory dekoracyjne i mnóstwo odmian. Spotykamy ją w każdym ogrodzie i tarasie, jej popularność nie słabnie dzięki szmaragdowej kolorystyce igieł, oraz wielu różnym zastosowaniom.

Jak dbać i prawidłowo posadzić tuję?

Bardzo prosto, gatunek szmaragd jest łatwy w uprawie oraz odporny na zmieniające się czynniki atmosferyczne. Jeśli chcemy stworzyć szczelny żywopłot, należy posadzić ją w odpowiedniej rozstawie, czyli 50-60 cm. Gleba pod posadzenie tuj powinna być żyzna, bogata w składniki odżywcze i przepuszczalna. Drzewka posiadają również bardzo dużą tolerancję na różne gleby, nie znoszą jedynie podłoży wyjątkowo jałowych i suchych, piaszczystych oraz ciężkich, gliniastych, często zalegających wodą. Tuje sadzić możemy od połowy kwietnia do września, nie później, gdyż występuje prawdopodobieństwo przymrozków, które mogą zniszczyć nierozwinięte systemy korzeniowe. Stanowisko w jakim powinniśmy je sadzić musi być słoneczne i osłonięte od wiatru, ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku mroźnych, bezśnieżnych zim. Roślin nie należy również sadzić na trawniku, gdyż trawa i chwasty niszczą ich dolne partie, doprowadzając do przesuszania, brązowienia i opadania igieł. Podłoże pod tuje należy dokładnie wypielić przynajmniej na odległość 50 cm. Wykopując dołek musimy trzymać się wytycznych, czyli szerokości ok. 30c m i głębokości 50 cm. Następnie otwór uzupełnić o nawozy zakwaszające czyli np. ziemię do iglaków, kompostem lub obornikiem. Wcześniej namoczoną przez 10 minut bryłę korzeniową wsadzamy do dołka i zasypujemy ziemią. Podłoże ugniatamy, przyklepujemy i podlewamy. Ważne jest, aby rośliny nie były podlewane po igłach tylko wprost do gruntu. Tak posadzoną tuję możemy podsypać warstwą kory dla utrzymania odpowiedniej kwasowości terenu.

Jak przycinać i pielęgnować tuje?

Jeśli chcemy uzyskać zagęszczony, dobrze uformowany żywopłot, należy odpowiednio przecinać rośliny. Odpowiednie skracanie pędów sprawi, że uzyskamy pożądany efekt. Jeśli chcemy by tuje rosły wszerz to należy przycinać ich czubki, które są odpowiedzialne za wzrost, oraz stosować w czerwcu cięcie młodych pędów na 1/3 długości, a końcem lipca przyciąć pędy odpowiedzialne za rozkrzewienie, około centymetra. Pielęgnować rośliny powinniśmy za pomocą podlewania gleby pod iglakami, w odstępach co 2-3 dni, tak aby nie stworzyć podmokłego terenu. Powinniśmy przycinać zdrewniałe, zwiędnięte, brązowe pędy i zapewniać kwaśne podłoże przez posypywanie raz w roku korą.

Iglaki świetnie sprawdzają się jako obsadzenia dużych donic tarasowych lub balkonowych. W tym przypadku również postępujemy tak samo z glebą i pielęgnacją jak powyżej. Jedyne co musimy zapewnić roślinie sadzonej w donicy, to odpowiedni jej rozmiar, przystosowany do rozrostu bryły korzeniowej.  Tuje posadzone w donicach, świetnie prezentują się na tarasie w formie prostych aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *