Tarasy drewniane – garść porad

Taras to bardzo lubiana przez mnóstwo osób część, która łączy dom z ogrodem. Chcąc zapewnić sobie naturalną powierzchnię najlepiej użyć drewna lub materiału drewnopodobnego. Moda i proste zestawienia często pchają do tworzenia funkcjonalnych, naturalnych przestrzeni, dzięki niezliczonej liczbie pomysłów na aranżacje tarasów i ogrodów dostępnych w Internecie, spotykamy się z różnymi materiałami z których buduje się te powierzchnie. Jednym z najczęściej królujących materiałów jest oczywiście drewno. Wybierając ten materiał możemy mieć pewność trwałości i lekkiej konstrukcji, ale również tego, że będzie on modny i dopasowany do elewacji budynku, bez obawy zmiany koloru czy struktury. Najprzyjemniejszą strukturą pod stopami jest oczywiście drewno, miękkie i ciepłe. Występuje wiele rodzajów tego materiału od rodzimych po egzotyczne oraz deski wykonane z kompozytu. Przyjrzyjmy się zatem różnym jego rodzajom.

Zacznijmy od drewna egzotycznego: tali, tatajuba, badi, massaranduba, bankirai, ipe, teak, jatoba, sucupira, iroco, merbau. Gatunki mają naturalny, piękny i estetyczny wygląd oraz posiadają olejki i garbniki, zapewniające odporność na szkodniki, wilgoć i brak pękania. Świeżość i struktura drewna jest znakomicie przystosowana do trudnych warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych zestawieniach ogrodowych oraz jako przedłużenie salonu np. ogród zimowy lub oranżeria. Najlepiej po wybudowaniu, taras drewniany poddać olejowaniu, tak aby zachować jego kolor na długie lata. Natomiast deska kompozytowa nie musi być poddana impregnacji, jej wygląd przypomina naturalne drewno. Jedyną wadą tego materiału jest to, że często powstają na nim plamy i jest łatwo nagrzewany, przez co w upalny dzień nie zaleca się chodzenia bezpośrednio po powierzchni boso.

Jakie deski wybrać gładkie czy ryflowane?

Powierzchnia deski może być gładka lub ryflowana z wzdłużnymi rowkami, które dodatkowo pomagają w naturalnym spływie wody deszczowej lecz jednocześnie gromadzą więcej zabrudzeń np. piasku czy kurzu, które zatrzymują wilgoć. Płaska powierzchnia deski jest bardziej śliska i często narażona na paczenie się drewna, dlatego częściej wybierana jest jednak deska ryflowana.

Gdzie zbudować taras?

Powinno wybierać się miejsca bezpośrednio osłonięte od hałasu i sąsiadów, czyli z bezpośrednimi widokiem z kuchni, dużego pokoju, salonu czy jadalni. Dlatego położenie tarasu znajduje się z tyłu, ewentualnie z boku domu, oraz od strony południa lub południowego-zachodu. Powierzchnia tarasu powinna wynosić minimum 10 m2, tak aby swobodnie można było się poruszać i ustawić komplet mebli na minimum sześć osób, natomiast grill od mebli powinien znajdować się zapobiegawczo w odległości ok. 1,5 m. Zalecane jest wiec nawet przy niewielkich budowlach stworzenie stosunkowo dużej powierzchni tarasowej bez ograniczeń, żeby później nie było potrzeby dodatkowej rozbudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *