Taras drewniany w naszym ogrodzie

Mamy już połowę sierpnia i większość firm, które mogą zamontować nam taras drewniany, ma najprawdopodobniej nabranej pracy do końca roku. To dobry okres, żeby dokładnie przemyśleć czy chcemy posiadać taką konstrukcję na swoim ogrodzie, gdzie i z jakiego materiału. 

Czy chcę własny taras drewniany?

Komu mogę polecić takie rozwiązanie przy domu? Na pewno osobie, która posiada odpowiednią ilość miejsca wokół budynku i lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobrze będzie, jeśli wokół panuje względna cisza, sąsiedzi nie lubują się w obserwowaniu co robimy na ogrodzie i obok nie znajduje się ruchliwa droga. W końcu na tarasie mamy odpoczywać i czerpać z tego przyjemność, jedno z powyższych problemów może nas skutecznie zniechęcić do wychodzenia na zewnątrz. Osoba zdecydowana na taras drewniany powinna mieć świadomość, że jeśli decyduje się na materiał jakim jest deska drewniana, będzie musiał o nią odpowiednio zadbać. Na szczęście tylko dwa razy w roku powinniśmy zająć się impregnacją. Zostaje jednak jeszcze czyszczenie, zamiatanie i szorowanie plam, w końcu taras to także ozdoba naszego domu. A ozdoba ma wyglądać atrakcyjnie. Podsumowując, z własnym tarasem na pewno nie będziemy się nudzić.

Chcę taras, tylko gdzie?

Po pierwsze – na pewno obok domu, gorąco polecam aby na taras można było wyjść zarówno z sypialni jak i dużego pokoju. Sam jestem posiadaczem tarasu i uwielbiam w weekend, podczas ładnej pogody wyjść sobie na niego boso, prosto z sypialni. Powitanie poranka w taki przyjemny sposób od razu zwiastuje dobry dzień.

Dzięki temu, że taras będzie przylegał do dużego pokoju, podczas słonecznego popołudnia możemy urządzić na nim obiad, a wieczorem kolację z grillem. Jest to spore udogodnienie, ponieważ w większości domów salon łączy się z kuchnią, dzięki temu komunikacja na linii kuchnia-taras jest bardzo wygodna.

Bardzo rzadko spotykam się z sytuacją, kiedy taras ma funkcję reprezentacyjną, w 90% przypadków jest umieszczony z dala linii wzroku przypadkowych przechodniów, dlatego polecam umieszczać go z tyłu budynku, z dala od ulicy.

Jaki materiał na taras?

Osobiście polecić mogę dwa rodzaje materiałów, z jednym mam styczność na co dzień prywatnie, z drugim zawodowo. Deska egzotyczna zdobi tworzy mój własny taras i schody przed domem. Egzotyk jest bardzo często wybierany ze względu na dobre właściwości mechaniczne, piękny kolor i dużą różnorodność. Poza tym, jest to drewno, które dzięki naturalnym sokom i olejkom jest wyjątkowo odporne na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak każdy materiał drewniany, jego powierzchnia z czasem pokrywa się patyną, ale w moim subiektywnym odczuciu, to tylko dodaje specyficznego uroku. Odpowiednia renowacja górnej warstwy drewna pomoże nam utrzymać piękny, głęboki kolor tarasu.

Drugi materiał, który mogę polecić to drewno kompozytowe. Różni się od egzotycznego gamą kolorów, bardziej pasuje do zabudowań nowoczesnych o stonowanej gamie kolorystycznej. Jest to materiał sztuczny, dlatego nie trzeba go impregnować. Pielęgnacja kompozytu polega na jego myciu wodą pod ciśnieniem, aby pozbyć się pyłu i innych zabrudzeń. Kompozyt jest także bardzo wytrzymałym materiałem, złe warunki pogodowe są mu niestraszne. Wybór polecam osobom, które nie za bardzo chcą zajmować się swoim tarasem i lubią nowoczesne rozwiązania. Pamiętajmy, że deska kompozytowa dobrej jakości nie należy do najtańszych, więc niech nie zdziwi nas wycena na taras z tego materiału.

2 thoughts on “Taras drewniany w naszym ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *