Szumiące atrakcje w ogrodzie – fontanny ogrodowe

Fontanny to ozdoby, w których jedni widzą wymarzone akcesorium ogrodowe, inni zaś zbędny obiekt, który będzie tylko zabierał miejsce i coraz bardziej się brudził. Dzisiaj doradzę jaką rolę fontanna może stanowić w naszym ogrodzie, gdzie ją postawić i jak zaaranżować. 

Przede wszystkim, na samym początku pragnę zaznaczyć, że fontanny ogrodowe to nie tylko ozdoba dla naszych oczu, ogromne znaczenie ma tutaj…dźwięk. Fontanna może nie spodobać się każdemu, jednak kto z nas nie lubi słuchać kojącego brzmienia szumiącej wody? Nie wiem, czy na tym świecie istnieje bardziej relaksujący dźwięk, a jeśli zainwestujemy we własną fontannę, słuchać tego wodnego koncertu możemy codziennie, rano, w południe czy wieczorem – coś pięknego.

Wszystko to dzięki dyszom, w które możemy wyposażyć naszą fontannę, dzięki nim woda pięknie szumi co działa kojąco na nasze zmysły. Nie musimy jednak montować dysz, jeśli zainwestujemy w samą pompę, woda będzie spływała z góry na dół, przyjemnie kapiąc. Dysze mają to do siebie, że jeśli uruchomimy fontannę w słoneczny dzień, między kropelkami wody możemy zobaczyć piękną tęczę, co robi bardzo pozytywne wrażenie. Sam osobiście wolę pierwsze, szumiące rozwiązanie, jednak kapiąca woda ma także swój urok.

Podczas zakupu fontanny przemyślmy gdzie mamy zamiar ją postawić, jeśli decydujemy się na model z dużym oczkiem, będzie to dobry element centralny w naszym ogrodzie, mniejszy model możemy z powodzeniem postawić na np. tarasie, gdyż większość fontann posiada zamknięty obiekt wodny, dzięki czemu nie musimy przeznaczać specjalnego miejsca na pompę pod nią. Jeśli mamy zamiar zaaranżować fontannę roślinnością, zdecydujmy się na mniejsze odmiany np. róż, które nie zasłonią nam jej całkowicie, ponieważ fontanna powinna urozmaicać naszą przestrzeń ogrodową, a nie tylko wydawać przyjemne dźwięki.

Jeśli chodzi o wygląd naszej fontanny ogrodowej – modeli na rynku jest cała masa, mogą to być stylizowane na rzeźby fontanny z oczkami, nowoczesne, prostokątne kształty, czy kule jak na powyższym zdjęciu. Wiadomo, że w ogrodzie nowoczesnym altana o klasycznym designie nie będzie wyglądać zbyt dobrze, dlatego kiedy wybieramy fontannę dla siebie, zwróćmy uwagę na otoczenie, fontanna powinna tworzyć z ogrodem jedną, harmonijną całość, ale jednocześnie się wyróżniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *