Szklarnie ogrodowe-rodzaje, zastosowania

szklarnie ogrodowe

W Internecie możemy napotkać najróżniejsze szklarnie ogrodowe, które nam się spodobają. Jeśli mamy nawet miejsce na taką konstrukcję w ogrodzie, na pewno zadamy sobie pytanie: po co mi taka szklarnia? Dzisiaj doradzimy do czego może nam posłużyć i jakie rodzaje szklarni wyróżniamy na rynku. Zapraszamy do lektury. 

Dla kogo są szklarnie ogrodowe? Do czego nam posłużą?

Sądzę, że nie trzeba być ogrodnikiem i interesować się uprawą roślin aby zakupić własną szklarnię. Taka konstrukcja może służyć nam jako stylowe miejsce do odpoczynku czy ogród zimowy. Czy to oznacza, że każdy może posiadać takie urozmaicenie ogrodowe? Pewnie nie, poza tym, że musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca oraz określony budżet. Szklarnią wypada się także zajmować, gdyż zamiast zdobić nasz ogród, zacznie go po prostu szpecić. Szyby trzeba myć, z dachu i rynien należy pozbywać się liści. Konstrukcję można od czasu do czasu przetrzeć także na zewnątrz, w środku pozamiatać, jeśli mamy podłogę w formie desek lub płytek.

Z drugiej strony, szklarnie ogrodowe można traktować jak miejsce, w którym będziemy uprawiać rośliny hobbystycznie czy profesjonalnie.  W tym momencie jej wygląd liczy się zdecydowanie mniej, ważna staje się funkcjonalność, jej wymiary i wyposażenie. Jeśli mamy pojęcie o ogrodnictwie, lub chcemy rozpocząć swoją przygodę z tym tematem, szklarnia to rozwiązanie idealne, gdyż nie jest to tunel foliowy, który będziemy musieli wymienić po kilku sezonach, taka konstrukcja będzie służyć nam przez długie lata.

Jakie są rodzaje szklarni? Szklarnie funkcjonalne

Oczywiście najróżniejsze i wyróżnić możemy takie, które mają nam po prostu służyć jako miejsce do uprawy roślin, warzyw czy ziół. Są to modele wykonane tylko i wyłącznie pod kątem funkcjonalności i wygody pracy,szklarnie ogrodowe poliwęglanowe

nie mają praktycznie żadnych walorów estetycznych. Szklarnie ogrodowe tego typu znajdziemy w dobrych, przystępnych cenach, są także produkowane w taki sposób, aby mogły służyć nam przez jak najdłuższy czas. Do takich konstrukcji zalecamy zakup różnych akcesoriów, które ułatwią nam prowadzenie uprawy, m.in. automaty do okien, ławy i stoliczki czy dodatkowe okienka.

Szklarnie funkcjonalne i upiększające ogród

Nie każdy z nas szuka jednak szklarni, w której będzie pracował. Na rynku znajdziemy modele, które wręcz potrafią zachwycić nas swoim wyglądem, czy jakością wykonania. W tej materii zdecydowanie przoduje angielska firma Gabriel Ash, która zajmuje się produkcją cudownych szklarni, które wykonywane są ręcznie z drewna cedrowego.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w takiej szklarni zająć się uprawą, jednak otwierają nam się zupełnie nowe możliwości aranżacji takiej konstrukcji. Zaczynając od podłogi, pod taką szklarnią świetnie będzie wyglądał drewniany taras, który kolorystycznie nawiąże do barwy konstrukcji. W środku poustawiać możemy wygodne meble, donice, w których rosnąć będą kolorowe kwiaty. Zakupić możemy półeczkę, na której poustawiamy najróżniejsze ozdoby. Do tego w rogu stoliczek z fotelem i voila – nasza własna oaza spokoju, w której wypijemy pyszną kawę i zatopimy się w lekturze ciekawej książki.

Jeśli nie lubimy zajmować się zupełnie roślinami, nie przejmujmy się tym! Żeby szklarnia wyglądała stylowo i elegancko nie są nam one potrzebne, spójrzmy na poniższy przykład:

W środku, w rogu na stoliczku znajduje się w doniczce, dosłownie jeden, mały kwiatuszek, który wystarczy jedynie od czasu do czasu podlać. W takiej szklarni zjemy śniadanie czy obiad w piękny, letni poranek. Nie musimy obawiać się o mocno grzejące słońce, ponieważ ściana szklarni wyposażona została w zasłony. Dodatkowo, jeśli uchylimy górne okienka ciepłe powietrze znajdzie ujście, przez co w środku nie będzie nam zbyt gorąco, czy duszno.

Oczywiście nie są to wszystkie modele, które znajdziemy w Internecie, nie wspomnieliśmy chociaż o mini-szklarni, w której wyhodujemy różne zioła, czy warzywa, TUTAJ artykuł na jej temat. Wybierając szklarnię pokierujmy się tym, czym będziemy się zajmować. Czy szukamy konstrukcji, która upiększy naszą przestrzeń, czy ma tylko być dodatkiem do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *