Szklarnie ogrodowe – jaką wybrać i czym się kierować?

szklarnie ogrodowe

Szklarnia w ogrodzie to świetny, bardzo funkcjonalny obiekt, który umożliwi nam uprawiać świeże warzywa i owoce. Niezwykle istotnym faktem jest to że, w szklarni panują warunki dużo bardziej stabilnie niż w hodowlach polowych. Pielęgnacja naszej uprawy na pewno przyniesie satysfakcję, gdy od czasu do czasu wykorzystamy ją do urozmaicenia dań w domowej kuchni. Poza tym, w szklarni możemy prowadzić uprawę roślin tropikalnych, kaktusów czy kwiatów, które ciężko rozwijają się w naszym klimacie. Pamiętajmy że, praca w ogrodzie pozwala nam na relaks i aktywny wypoczynek.

Jakie rzeczy warto wziąć pod uwagę przy wyborze szklarni ?

Najważniejszym aspektem jest to ile jesteśmy w stanie wydać na budowę i konstrukcję szklarni. Czy ma być ona mała czy duża? Wszystko to zależy od rodzaju uprawy, którą chcemy pielęgnować. Pamiętajmy też, że rodzajów szklarni na rynku jest bardzo dużo, różnią się między sobą rodzajem konstrukcji i wypełnieniem. Powinniśmy zadać sobie również pytanie: Co mamy na celu? I co da nam uprawa szklarniowa? Czy przyniesie nam wymierne efekty? Czy chcemy mieć po prostu funkcjonalną powierzchnie do przechowania narzędzi i rozsady roślin?

szklarnia

 

Najprostszą formą jaką możemy zastosować na początku, jeśli oczywiście jesteśmy amatorami w tej dziedzinie, jest uprawa w małych szklarniach. Powinniśmy przekonać się czy chcemy za jakiś czas powiększyć naszą powierzchnię, czy dajemy sobie na razie z tym spokój,  bo uprawa pochłania za dużo naszego czasu i energii? Jednak wszyscy jednogłośnie możemy stwierdzić, że warto spróbować i poeksperymentować, ponieważ ten który próbuje nie traci, a nawet zyskuje nowe doświadczenia i umiejętności.

Właściwa lokalizacja szklarni ogrodowej.

Pamiętajmy aby teren wybierany pod szklarnie był równy, nieosłonięty przez wysokie drzewa czy budynki. Każdą lokalizację powinniśmy dopasowywać do specyfiki działki. Na temperaturę we wnętrzu oddziałują takie czynniki jak wiatr i mocne nasłonecznienie, dlatego powinniśmy ustawić obiekt w miejscu optymalnym pod względem słońca, osłonięte od wiatru i z dala od czynników niezależnych od natury czyli np. ruchliwych dróg.

szklarnie

 

Czy wybierać szklarnie z fundamentem?

Większość szklarni nie potrzebuje stałego przytwierdzenia do gruntu, aby stabilnie stać, jednak mocne podmuchy wiatru mogą naszą konstrukcję uszkodzić. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest wyrównanie gruntu oraz ustawienie gotowego fundamentu, który jest do dokupienia przy zakupie większości szklarni. Jeśli jednak poważnie myślimy o uprawie, to zdecydujmy się na wymurowanie podstawy i doprowadzenie wody i prądu (w dużych obiektach). Betonowy fundament jest wymagany, gdy obiekt zostanie usadowiony na otwartej przestrzeni, która łatwo ulega przymrozkom.

Przemyślmy dobrze wybór szklarni, ponieważ jest to produkt, który może towarzyszyć nam do końca życia, jeśli załapiemy przysłowiowego „bakcyla”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *