Rośliny cebulowe

Jesień to czas, w którym powinniśmy skupić się na pracach w ogrodzie. Jest to najlepszy okres na sadzenie roślin cebulowych, by cieszyć się ich kolorowymi kwiatami wiosną. W tym artykule opowiemy pokrótce jak powinno się dbać i wybierać rośliny cebulowe.

Jeśli marzysz o pięknym kwiecistym ogrodzie wiosną, warto zainwestować w cebulki kwiatowe, które już od końca lutego upiększą nasz ogród pierwszymi kwiatami. Aby wybrać odpowiednie, zdrowe cebulki należy kupować te duże, atrakcyjne bulwy, o regularnym kształcie, bez przebarwień, zniszczonych łusek i uszkodzeń. Rośliny cebulowe sadzimy jesienią, ponieważ to najlepszy moment. Odpowiednio niska temperatura, pozwala bulwie przeprowadzić procesy biochemiczne, odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i rozwój rośliny wiosną. Cechą charakterystyczną cebulowych kwiatów jest to, że są piękne i barwne. Niestety mają bardzo krótki okres trwałości, przez większą część roku tworzą niepozorną cebulę. Rośliny cebulowe dzielą się na trzy grupy: Pierwszą z nich tworzą rośliny cebulowe jednoroczne, które wymagają wykopania cebulek po kwitnieniu. Jeśli nie zostanie to zrobione rośliny na następny rok również zakwitną, ale mniej atrakcyjnie i z czasem zaczną ginąc.

Te cebulki roślin wykopuje się po przekwitnięciu aby przez lato w cichym, chłodniejszym miejscu mogły wyschnąć i odpocząć przed wkopaniem do ziemi przed zimą. Do grupy tych roślin należą między innymi tulipany, szafirki, krokusy. Drugim rodzajem są rośliny cebulowe wieloletnie, które nie wymagają wykopywania. Wystarczy wsadzić je raz do ziemi i zostawiać aż do zwiędnięcia kwiatów i liści, by cebulki mogły na nowo odbudować się wiosną, tak jak w przypadku np. lilaków czy śnieżynek. Trzecim rodzajem są rośliny cebulowe naturalizujące, które wsadzamy do ziemi na wiele lat. Różnią się od roślin wieloletnich tym, że zwiększają z roku na rok swoją liczebność nawet o 100%, są nimi np. przebiśniegi.

Sadzenie

Wrzesień i październik to doskonały czas do wsadzenia cebulek do ziemi. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju wiosną, najlepiej posadzić je w słonecznym miejscu. Gleba musi być przepuszczalna, lekka, o odczynie pH 6,5 do 7,5 oraz żyzna (jeśli posiada zbyt mało składników odżywczych dla roślin, należny co roku odpowiednio ją nawozić). Sadzenie cebulek kwiatowych nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy glebę w miejscu sadzenia oczyścić z chwastów i zanieczyszczeń, następnie przekopać na odpowiednią głębokość widłami. Na tak przygotowanym podłożu, wykop niewielkie dołki w których umieścisz cebulki kwiatów. W zależności od ich wielkości sadź większe głębiej i dalej od siebie, a małe blisko i płycej. Cebulkę kwiatową wsadzamy szpiczastym końcem do góry. Robimy to właśnie jesienią ponieważ cebulka musi ukorzenić się w glebie przed pierwszymi przymrozkami.

rośliny cebulowe

Pamiętaj by nie przechowywać cebulek zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu i sadzić zbyt późno do ziemi, ponieważ może to skutkować złym rozwinięciem się rośliny wiosną i brakiem kwitnienia. Jeśli chcesz by posadzone kwiaty wyglądały naturalnie, zbierz je w skupiskach i sadź blisko siebie, jak np. przebiśniegi. By uzyskać kolorowy, barwny pejzaż z kwiatów od końca lutego do czerwca, sadźmy cebulki różnych odmian np. szafirki, hiacynty, tulipany i narcyzy. Jeśli decydujesz się na posadzenie dużej ilości odmian, powinieneś odpowiednio oznaczyć miejsce sadzenia i każde z nich podpisać etykietką. Dzięki temu wiesz gdzie co zostało posadzone i czy są to rośliny jednoroczne czy wieloletnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *