Jak przygotować trawnik przed zimą?

W okresie jesiennym zaczynamy krzątać się po ogrodzie i wykonywać przeróżne prace od zbioru owoców i warzyw po okrywanie roślin przed przymrozkami. Dla każdego ogrodnika posiadającego niewielki ogródek jedną z rzeczy najbardziej fundamentalnych jest odpowiednie zadbanie o trawnik przed zimą. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy: Jak przygotować trawnik przed zimą? Jak przygotować darń przed opadami śniegu? Co zrobić by zielona murawa wyglądała pięknie wiosną? Zapraszamy do lektury.

Zacznijmy od tego, że zakładając trawnik przydomowy zawsze mamy dylemat czy zakupić już gotową trawę w rolkach, czy zakupić zahartowaną mieszankę i posiać. Ten pierwszy sposób zapewnia nam gęsty, wytrzymały trawnik, niewymagający nawożenia  tuż po posadzeniu. Natomiast drugi sposób jest dość ryzykowny i wymaga długiego okresu oczekiwania na wykiełkowanie nasion. Jednak niezależnie od tego który ze sposobów na wykonanie zielonej murawy w ogrodzie wybierzemy, musimy o nią odpowiednio dbać. W pierwszym okresie wzrostu i ukorzenienia się, przez podlewanie, następnie koszenie i usuwanie zanieczyszczeń.

Później dochodzą już bardziej pracochłonne zabiegi, które pozwolą zapewnić trawnikowi odpowiednie przygotowanie do okresu zimowego. Podstawową czynnością pomagającą odbudować się zielonej murawie po zimie to jesienne nawożenie. Zapewnia to wzmocnienie korzeni, zmuszenie roślin do magazynowania substancji odżywczych w skupisku korzeni, z których wiosną wyrosną młode, jasnozielone źdźbła oraz lepiej przystosować roślinę do zimna. Odpowiednimi preparatami jakie powinniśmy stosować na przełomie sierpnia/września, są nawozy z dużą zawartością fosforu i potasu oraz minimalną azotu.

Kolejną czynnością, zapewniającą piękny trawnik po zimie jest grabienie liści, usuwanie zanieczyszczeń, filcu z murawy oraz koszenie i wertykulacja. Pamiętajmy, pozostawienie zanieczyszczeń na okres zimowy spowoduje gnicie, choroby grzybowe, uszkodzenie powierzchni i pojawienie się pleśni śniegowej, co następnie skutkuje ubytkami oraz pojawieniem się niedoborów, plam, na powierzchni murawy. Darń przy ostatnim koszeniu, które należy wykonać pod koniec października, powinno się przyciąć na wysokość 5-4 cm, nie krócej.

Warto wiedzieć!

Trawa posadzona pod koniec lata nie wymaga nawożenia, wystarczy ostrożnie przyciąć ją na optymalna wysokość. W zimie starajmy się nie chodzić po murawie i nie zgarniać śniegu w jedno miejsce, gdyż skutkuje to przyciśnięciem i brakiem dopływu tlenu do trawnika.

Inne porady dotyczące trawnika: 

Własny zielony dywan w ogrodzie

Jak założyć trawnik z rolki w ogrodzie?

Trawa z rolki – podstawowe porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *