Projektowanie ogrodów dla zielonych

projektowanie ogrodow

Załóżmy, że Twoja przygoda z ogrodem dopiero się zaczyna, nowy dom stoi już wybudowany i wszędzie wokół straszy po-budowlane pobojowisko. Wiesz, że nie chcesz żyć na pustej parceli i masz zamiar zagospodarować teren wokół budynku. Jeśli nie masz pomysłu jak to zrobić, trafiłeś w dobre miejsce. Zapraszam do lektury, w której postaram Ci się pomóc. 

Sposób I – pomoc architekta krajobrazu

pomoc-architekta-krajobrazu

To chyba oczywiste, że pierwszym pomysłem jaki nam przyjdzie,  jest skorzystanie z pomocy specjalisty i jeśli o roślinach nie mamy żadnego pojęcia, to jest to najlepszy wybór. Architekt krajobrazu stworzy dla nas koncepcję, na którą będziemy mogli dowolnie wpływać. Jedynym ograniczeniem przy projektowaniu ogrodu jest nasz budżet i lokalizacja ogrodu, na którym będą postępować prace ogrodnicze, ponieważ nie zawsze da się dostarczyć niektóre obiekty, takie jak duże głazy, jeśli dojazd jest zbyt ciężki dla większych samochodów. Jeśli mamy rozwiniętą wyobraźnię i posiadamy wiedzę o roślinach, możemy sami zaprezentować naszą wizję architektowi a jego rolą będzie przygotowanie dla nas projektu i kosztorysu, oraz pilnowanie pracy wykonawców, żeby ogród prezentował się tak samo jak na sporządzonym wcześniej projekcie.

W branży ogrodniczej spotkać możemy najróżniejszych architektów, młodych, niedoświadczonych ale pięknie rysujących i z otwartą głową na ciekawe rozwiązania, rzemieślników, którzy ogrody po prostu projektują i nie towarzyszy temu żadna idea, dominujące charaktery, które narzucą nam swoją wizję ogrodu, ponieważ „oni wiedzą jak mają projektować”, czy marzycieli, którzy zaproponują nam ogród z bajki, jednak wykonawca po rzuceniu okiem na koncepcję wyrzuci ją do kosza, ponieważ jest ona możliwa jedynie na papierze. Każdy z nich to człowiek tak samo jak my i jeśli uda nam się z architektem nawiązać pozytywny kontakt, powinniśmy być zadowoleni i z usługi, którą oferują i ogrodu, który zobaczymy po skończeniu prac.

Sposób II – zrób to sam!

Jeśli nie masz absolutnie żadnej wiedzy o ogrodach, lepiej podaruj sobie ten sposób i zastanów się nad współpracą z architektem. Jednak jeżeli znasz podstawy, to możesz wziąć kartkę papieru i rozrysować sobie prostą koncepcję, bez uwzględniania jakichkolwiek danych wielkościowych, jak np. średnica danych roślin, czy ich rozstawa. Kiedy nasza pusta kartka zapełni się najróżniejszymi kształtami, polecam skonfrontować to z katalogiem roślin, w którym wyczytamy średnice, wysokości, wymagania dotyczące rodzaju gleby, czy poziomu nasłonecznienia. No i zaczynają się schody, ponieważ ogród należy dokładnie przemierzyć, sprawdzić jaką mamy ziemię, jeśli jest zła, należy zamówić inną, przekopać i tak dalej…bycie ogrodowym indywidualistą wymaga nie tylko sporej wiedzy ale i wytrzymałości fizycznej, która umożliwi nam przeprowadzenia takich operacji na swoim ogrodzie.

Załóżmy jednak, że mamy do tego predyspozycje i ogród na tyle mały, że poradzimy sobie z tym sami. Kiedy do naszej koncepcji dopasujemy rośliny, dobrze jest odłożyć ją na kilka dni do przysłowiowej szuflady, aby móc spojrzeć na nią na spokojnie. Pozwoli nam to wyłowić błędy, lub zmienić niektóre pomysły, ponieważ wyklarowały się nam lepsze rozwiązania. Jeśli leży przed nami prosta koncepcja, do której nie potrzebujemy projektu i szczegółowych bilansów, możemy własnoręcznie wziąć się do pracy.

Projektowanie ogrodu może być usiane spotkaniami z architektem, toną ustaleń i całymi arkuszami odrzuconych koncepcji, jednak zawsze znajdziemy wspólny język i dojdziemy do porozumienia. Jeśli parcela wokół naszego domu nie jest duża, możemy spróbować poradzić sobie z tym sami, jednak pamiętajmy, że profesjonaliści poradzą sobie z tym zawsze szybciej i zrobią to najprawdopodobniej o wiele lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *