Poradnik ogrodniczy – ważne sprawy dla początkujących

Dysponując niewielką przestrzenią wokół domu, często zastanawiamy się, jak ją zaaranżować żeby nie zmniejszyć i nie oszpecić ogrodu jeszcze bardziej. Często nieprzemyślane, pochopne decyzje związane z projektowaniem ogrodu, prowadzą do niebywałe katastrofy i poniszczenia roślin. Jak temu zapobiec i stworzyć mały urokliwy zakątek? Postaramy się przybliżyć wam w tym artykule.

Nie jeden powie, że przecież mały ogród to żadna robota, posadzisz parę roślinek i same się rozrosną. Niestety nie do końca tak to właśnie wygląda i działa, przy projektowaniu małego, jak i dużego ogrodu, podstawą jest zbadanie odczynu gleby, następnie narysowaniu wstępnej koncepcji, najlepiej poprosić o pomoc kogoś kto się na tym zna np. architekta krajobrazu. Oczywiście wiadomo odczyn gleby zawsze można zmienić za pomocą piasku, kompostu, obornika czy innych preparatów, zapewniających optymalne pH pod wybrane rośliny. Dobrze jest, gdy zaczynamy tworzyć ogród zaraz po wybudowaniu domu, lecz często bywa tak, że brakuje nam funduszy na jego realizacje, więc odkładamy to na przyszły rok. Wówczas nasz ogród porasta trawą z chwastami, których należy się pozbyć parę tygodni przez wykonywaniem trawnika czy obsadzenia rabaty. Często jest też tak, że pod warstwą darni znajdują się wybrzuszenia i koleiny, które również należy usunąć, aby wyrównać teren, pod późniejsze koszenie.

Co powinniśmy wykonać przed odsadzeniem roślin i założeniem trawnika:

 1. Określić ukształtowanie terenu i wyrównać spadki.
 2. Ustalić odczyn gleby.
 3. Pozbyć się chwastów oraz odpadów po budowie np. resztek cegieł, zapraw.
 4. Plan działki- pomaga w ustaleniu chodników i obsadzeni.
 5. Ustalenie gdzie słońce pada najczęściej, a gdzie prawie wcale.
 6. Ustalenie jak spływają wody gruntowe.
 7. Poprawienie struktury gleby – za pomocą np. kompostu.
 8. W miejscu rabat rozkładamy mate zapobiegająca chwastom.
 9. Pod trawnik rozkładamy siatkę na krety.
 10. Zakupujemy żyzna ziemię i rozkładamy w wybranych miejscach.
 11. Możemy przystąpić do sadzenia roślin i rozkładania trawnika.

Oczywiście ustalenie odczynu gleby i nasłonecznienie, było nam potrzebne do dobrania odpowiednich roślin do każdej części ogrodu i ustalenia zgodnego projektu.

Jeśli posiadamy naprawdę mały ogródek to znacznie lepszym rozwiązaniem stanie się niewielki taras, wokół którego wysypiemy drobne np. jasne kruszywo i ustawimy duże donice (np. podświetlane, będzie to dawać dodatkowy efekt wieczorami) z wybraną roślinnością. Oczywiście w pierwszym i drugim przypadku obowiązują punkty dotyczące wyrównania i oczyszczenia gleby, a dodatkowo pod kruszywo możemy wyłożyć matę, która uchroni przed wyrastaniem chwastów między kamyczkami. Pamiętaj, że w ogrodzie nie może zabraknąć miejsca na odpoczynek i podziwianie swojej zieleni.

Mamy nadzieje, że pierwsze przygody z własnym ogrodem i jego pielęgnacja będą dla Ciebie przyjemnym doświadczeniem i złapiesz przysłowiowego „bakcyla”, żeby rozwijać się bardziej i odkrywać nowe ciekawe odmiany roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *