Pomysły na aranżację ogrodu przed domem

aranżacja-ogrodu

Po skończonej budowie domu zostaliście z niezagospodarowaną, nieatrakcyjną przestrzenią wokół. Co można zrobić żeby w łatwy, sprawny i tani sposób wykonać przed wejściem proste w uprawie obsadzenie? Ten artykuł poświęcony jest przede wszystkim dla funkcjonalnych i estetycznych obsadzeń przed domem.

Front domu to najbardziej widoczny obszar, którego nie jesteśmy w stanie ukryć przed wzrokiem sąsiadów, gości czy przypadkowych przechodniów. Dlatego powinniśmy do aranżacji tego obszaru podejść z dystansem i chłodną głową, być ona przejrzysta, prosta i nie zasłaniająca całego domu, od fundamentów aż po czubek dachu.

Dojazd do domu wykonany z kostki brukowej, kamienia lub betonu oraz wejście (podest) wykonane z deski tarasowej lub betonowej wylewki i płytek, to bardzo klasyczne i bezpieczne rozwiązanie. Nasadzenie powinno być harmoniczne i dopasowane do kształtu, bryły i stylu budynku. Jeśli posiadamy dużą przestrzeń, warto stworzyć tam trawnik, który będzie zawsze równo przycięty, oraz rabaty lub obsadzenia wzdłuż chodnika prowadzącego od bramki do drzwi frontowych. Świetnym rozwiązaniem staną się również drzewa iglaste, których odmiany płożące świetnie nadają się na obsadzenia przed domem. Jeśli jednak nie posiadamy zbyt dużej przestrzeni, lepiej podarować sobie trawnik i wysypać żwir, grys lub korę, po czym urozmaicić to obsadzeniem z roślin płożących, kwitnących lub drobnych krzewów. Możemy w obrębie chodnika lub ogrodzenia wykonać również oświetlenie lampkami solarnymi, ledami lub lampami najazdowymi.

Przestrogi dla początkujących

Przestrzegamy przed sadzeniem wysokich drzew i krzewów blisko elewacji, gdyż będzie to dodatkowy problem, ponieważ będziemy musieli dbać o częste ich przycinanie. Natomiast w obrębie chodnika nie powinny być sadzone rośliny trujące, kujące i nieprzyjemnie pachnące, gdyż będą odstraszać potencjalnych gości. Jeśli posiadamy zwierzęta, zapewnijmy im bezpieczeństwo, aby nie zostały poranione kolcami.

Pamiętajmy, jeśli nie jesteśmy pewni swojego własnego projektu lub po prostu boimy się wykonać go samodzielnie poprośmy o poradę architekta krajobrazu, który na pewno pomoże w uporaniu się z problemem. Wykonanie odpowiedniej aranżacji przed domem nie jest łatwe. Wymaga wiele zaangażowania, pracy i przemyśleń. Odpowiednia roślinność i projekt potrafią stworzyć przed domem niebywałe cuda, które dzięki odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć nas swoim estetycznym wyglądem przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *