Pielęgnacja róż

Róże to najczęściej wybierane krzewy ogrodowe, ich piękny wygląd i obfite duże kwiaty zachwycają niejednego ogrodnika. Przyjrzymy się dziś jak pielęgnować róże po zimie i stosować pielęgnacyjne, upiększające cięcie. Odpowiednia pielęgnacja krzewów wiosną, zapewnia ich naturalne rozkrzewienie i prawidłowy rozwój bez jakichkolwiek zmian chorobowych i grzybowych.

1.Sadzenie róż.

Wszystkie odmiany róż najlepiej sadzić jesienią, szczególnie te które maja odkrytą bryłę korzeniową. Wtedy mamy pewność, że roślina wypuści szybciej pierwsze listki i będzie mieć znacznie lepsze kwitnienie. W przypadku gdy chcemy sadzić róże wiosną, najlepiej zakupić krzewy z okrytą bryłą korzeniową lub w doniczce, wtedy w razie lekkich przymrozków, bryła jest chroniona przed przemarznięciem.

2.Wybranie odpowiedniego podłoża.

Wymagania jeśli chodzi o warunki glebowe dla róż to przede wszystkim odpowiednio próchnicze, przepuszczalne podłoże, pH w granicach 5,5-6,5, dobrze nasłonecznione. Najlepiej sprawdzają się gleby piaszczysto-gliniaste, wzbogacone w nawóz z kompostu. Jeśli trafimy na okres suchy, należy odpowiednio nawadniać rośliny wieczorem, tak aby rano liście róż  były suche(podlewając rośliny rano możemy nabawić się poparzenia).

3.Sadzenie roślin w gruncie.

Przed posadzeniem róży z odkrytą bryłą korzeniową, należy namoczyć je w wodzie ok. kilku godzin, a następnie lekko przyciąć by pobudzić roślinę oraz skrócić pędy górne na ok.20cm.

Dołek powinien być wykopany na wysokość szpadla, tak aby bryła korzeniowa równomiernie się w nim zagłębiła, bez skręcania korzeni. Miejsce okulizacji powinno znaleźć się kilka centymetrów nad ziemią. Po odpowiednim umieszczeniu krzewu w dołku należy zasypać go ziemią i odpowiednio ugnieść, aby roślina była stabilna.

4. Nawożenie róż po zimie

Najlepiej do tego zabiegu użyć nawozów wieloskładnikowych wolno działających, które najlepiej działają w połączeniu z wodą, dlatego po zastosowaniu należy zwilżyć lekko glebę. Ten zabieg powinien być wykonywany po wypuszczeniu przez roślinne pierwszych zielonych pędów i liści, nigdy wcześniej.

5. Cięcie róż

Optymalnym terminem na cięcie róż jest koniec marca i kwiecień, od razu po ustąpieniu przymrozków. Zabieg powinien być wykonany przed wypuszczeniem nowych pędów, w dni ciepłe, bez deszczowe. Optymalna odległość cięcia od pąka wynosi 0,5-1cm, ukośnym cięciem. W zależności od dużej różnorodności gatunków rośliny powinny być przecinane według odpowiednich parametrów ogólnych dla wszystkich odmian:

*powinno wycinać się pędu suche i stare(jeśli zauważymy po ukośnym cięciu, że roślina ma brązową strukturę w środku to skracamy ją aż do zielonej mięsistej części)

*cięcie wykonujemy czystym, zdezynfekowanym sekatorem, ponieważ rośliny są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju choroby.

*obcięte pędy wyrzucamy na kompost, nie zostawiamy bezpośrednio obok rośliny, gdyż mogą z czasem prowadzić do zainfekowania krzewu.

6.Okrywanie róż na zimę

Należy wykonać niewielki kopczyk wokół rośliny, a następnie okryć workami, gałęziami świerkowymi lub słomą, tak aby zabezpieczyć szlachetną część roślinny.

Decydując się na własny różany ogród, na pewno będziemy zadowoleni i zafascynowani mnóstwem odmian i kolorowych kwiatów które dadzą nam niezliczone możliwości ich zestawiania, a przepiękny zapach stworzy w ogrodzie niebywałą atmosferę. Przepięknie na naturalnych zadaszeniach trasowych wyglądają również  pnące róże w bogatej kolorystyce z malutkimi, drobnymi kwiatuszkami, o intensywnym miodowym zapachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *