Piękno i wytrzymałość – altany ogrodowe

Szukając idealnego miejsca na letni, a czasem zimowy wypoczynek na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na altany ogrodowe kryte strzechą, ponieważ tworzone są z całkowicie naturalnych, trwałych i pięknych materiałów. W zależności od potrzeb potencjalnego użytkownika altana może być wykonana według zaplanowanego wcześniej projektu. Konstrukcja staje się wówczas „perełką” ogrodu przydomowego, przy kompleksach wypoczynkowych, restauracjach itd.

Altana ogrodowa oprócz walorów estetycznych posiada również wiele funkcji praktycznych. Wewnątrz można schronić się w upalne dni, gdy złapie nas niespodziewany deszcz podczas grillowania, natomiast w zimie można do środka wstawić jacuzzi, które zapewni nam relaks i odpoczynek całego ciała oraz rozluźnienie mięśni.

Podstawową rzeczą o jakiej musimy pamiętać przed budową altany to odpowiednio przygotowane podłoże, solidne i wytrzymałe. Krokiem pierwszym jest wyznaczenie miejsca na którym ma stać altana, można wytyczyć go za pomocą palików i sznurka, gdy wyznaczymy już wielkość altany ogrodowej, usuwamy humus czyli warstwę gruntu wraz z trawą, następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie zaplanowanego obiektu, w zależności od naszych upodobań fundament pod altanę może być wykonany z betonowej stopy fundamentowej, bloczków fundamentowych, betonowej płyty fundamentowej, słupków fundamentowych, każdy zwie to po swojemu, najważniejsze jest jednak aby fundament wytrzymał obciążenie obiektu posadowionego na nim, gdyż sam strzecha jest dość ciężkim materiałem pokryciowym, dlatego grubość fundamentu powinna wynosić ok. 50-60 cm, w zależności od zaleceń wykonawców konstrukcji. Każde drewno z którego budowane są obiekty nie może bezpośrednio stykać się z podłożem, ani betonem. Altany wykonywane są tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, trzciny, drewna oraz często połączonego drewna z kamieniem, w którym tworzony jest specjalny murowany grill, kominek, piec na pizzę i wiele innych. Cała konstrukcja obiektu może być również zabudowana, za pomocą dużych przeszkleń z szyb hartowanych lub zwykłych, często również kolorowych. Wówczas możemy urządzić naszą altankę wewnątrz bez ograniczeń i cieszyć się nią przez cały rok, niezależnie od pogody.

Warto zaznaczyć, że budowa altany krytej strzechą i odpowiednia jej aranżacja to spory wydatek, jednak obiekty budowane są na lata i przetrwają nawet najtrudniejsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *