Pachnący, majowy kwiat

Rozpoczął się maj, a wraz z nim w naszych ogrodach pojawiły się tak długo wyczekiwane konwalie majowe o przepięknym, intensywnym zapachu i drobnych, dzwoneczkowych, skupionych na łodyżce, białych kwiatach. Roślinki bardzo lubią się rozrastać i z biegiem czasu przerastać poza obrzeża miejsc w których zostają posadzone. Przyjrzymy się dziś uprawie konwalii, wyborze odpowiedniego miejsca i jej zastosowaniu w ogrodzie.

Konwalia majowa jest gatunkiem byliny kłączowej, jej głównym walorem ozdobnym są kwiaty a charakterystycznym zapachu i kształcie niewielkich dzwonków, które z czasem przekwitania zmieniają się w zwisające, czerwone jagody o średnicy 8–12 mm, jednak dzieje się to w naprawdę dużym skupisku tych roślin i bardzo rzadko, natomiast liście rośliny wyrastają z najczęściej parami z kłączy wspólnie z głąbikiem kwiatostanowym, ich kształt jest zmienny od eliptycznego po lancetowaty, z zaostrzonym wierzchołkiem. Wszystkie części rośliny są trujące i nie należy ich spożywać, najczęściej na zatrucie pokarmowe narażone są dzieci.

Wybór odpowiedniego miejsca na posadzenie rośliny.

Konwalia dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, dzięki jej pierwotnemu leśnemu pochodzeniu jest wstanie rosnąć dosłownie w każdym miejscu. Na posadzenie rośliny świetnie nadają się takie miejsca jak bliskie sąsiedztwo drzew, obrzeżą osłoniętych ścieżek, rabaty wzdłuż płotów i pod krzewami. Aby konwalia nie przerastała prze pierwotne miejsce które dla niej wybraliśmy należy oddzielić ja np. od trawnika specjalnymi obrzeżami. Idealną gleba dla konwalii jest ziemia próchnicza, żyzna i przepuszczalna, ale toleruje również inną, lecz wtedy nie rośnie tak okazale.

Konwalii wysiew nasion czy podział kłączy?

Wysiew konwalii z nasion powinien odbywać się w temperaturze minimum 20 stopni Celsjusza, należy odpowiednio przekopać grunt i pozbyć się chwastów, następnie utworzyć rowki i wysiać nasiona, zasypać i obficie podlewać. Istnieje również metoda podziału kłączy jest ona znacznie bardziej korzystna,  gdyż podzielone kłącza sadzimy w odstępach co 25 cm, na głębokości około 10 cm. Występują dwa rodzaje kłączy: cienkie, poziome, o międzywęźlach wydłużonych oraz grubsze, wznoszące się, o pędach skróconych.

Pamiętajmy jednak jeśli nie chcemy bawić się w przesadzanie i sadzeniem nasion oraz czekanie, to wystarczy przejść się do sklepu ogrodniczego i kupić gotową sadzonkę, posadzić w ogrodzie i czekać na rozrastanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *