Ogród skandynawski

Skandynawski styl to idealna alternatywa dla ludzi, którzy pragną odmiany w ogrodzie i mają już dość nadmiaru ozdób i różnorodnych dodatków, które tylko zagracają i nie tworzą spójnej całości. Praca, stres i ciągły pęd sprawiają, że coraz częściej potrzebujemy odpoczynku i wytchnienia, nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Dlatego najbardziej lubianą kolorystyką, wykorzystywaną do wnętrz domów i ogrodów są jasne i ciepłe barwy. Wnętrza w stylu skandynawskim, są już powszechnie znane i wykorzystywane. Dlatego architekci wpadają coraz częściej na pomysł, aby przenosić te jasne barwy i prostotę inspirowana naturą do ogrodu. Ten styl świetnie sprawdza się w aranżacjach balkonów, tarasów i ogrodów. Ciepłe jasne barwy połączone z małym równo przyciętym trawnikiem, pozwalają wyciszyć wszystkie zmysły i cieszyć się naturalnością. Podstawowymi elementami tworzącymi ogrody skandynawskie jest drewno, żwir, jasne płytki, drewniane meble z jasnymi poduchami i roślinność typu drobne iglaki. Wyróżnia go przede wszystkim prostota, funkcjonalność i elegancja.

Najważniejszymi cechami ogrodu skandynawskiego są proste linie, brak przesadzonego zdobnictwa, minimalizm pod względem architektury budowlanej, porośnięte mchem głazy, aleje żwirowe i przejrzyste otwarte tereny. Jest to dlatego świetne rozwiązanie dla osób bardzo zapracowanych z ciągłym barkiem czasu.

Podstawowa zieleń ogrodu skandynawskiego:

Nasadzenia w ogrodzie powinny być proste, zgodne z naturą, mało wymagające, swobodne oraz łatwe w uprawie. Najczęściej wybieranymi gatunkami są trawy, iglaki np. sosny, jodły, jałowce i świerki, z czasem tworzące monumentalna całość, również często wybierane są drzewka owocowe takie jak jabłonie czy grusze, z niższych ozdobnych gatunków warto wybierać wrzosy, wrzośce, żurawina i borowiny. Natomiast tarasowe donice wykonane z technorattanu lub drewna, można obsadzić np. petunią, geranium, nasturcją, lawendą, nadającymi surowy naturalny charakter.

Podstawą w ogrodzie skandynawskim jest grill ogrodowy w stylu biesiadnym, osadzonym na trzech nogach, doskonały na rodzinne spotkania obiadowe i wieczorne, dający dużo ciepła i różne możliwości tworzenia potraw np. tostów, gofrów i popcornu, dzięki odpowiednim akcesoriom.

Ogród skandynawski mimo swojej surowości, posiada wiele cech różnych stylów nowoczesnych, które nie koniecznie są nudne. Warto ożywić je podświetlanymi donicami i drobnymi oświetleniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *