Jak odnowić stary taras drewniany?

Jesień to czas w którym zabieramy się za porządki w ogrodzie i zabezpieczanie mebli oraz powierzchni drewnianych. Aby skutecznie zaimpregnować taras drewniany lub meble należny wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. W tym artykule przedstawimy jak powinno się odpowiednio zadbać o drewniany taras.

Taras drewniany powinno impregnować się co najmniej dwa razy w roku. Ogólna konserwacja powinna być wykonana raz w roku, do tych czynności należny między innymi czyszczenie powierzchni, usuwanie starych powłok, impregnacja przez zaolejowanie. Wiemy, że z czasem górna część  tarasu poddawana jest szarzeniu i pozbawiana koloru, przez zmienne czynniki atmosferyczne i szkodliwe promieniowanie UV. Dlatego zaniedbana konstrukcja traci blask i połysk, który jest tak ważny przy zachowaniu estetyki i pięknego ogrodu. Musimy również pamiętać, że taras to podstawowa nawierzchnia łącząca bryłę budynku z przestrzenią ogrodu. Na nim możemy spędzać czas w gorące, upalne dni i bezchmurne wieczory.  A więc, aby taras drewniany wyglądał zawsze świeżo i nadawał całej bryle budynku estetycznego, atrakcyjnego wyglądu musi zostać wydobyty z niego naturalny kolor.

Jak to zrobić opowiemy w kilku krokach.

Pierwszym z nich jest dokładne czyszczenie powierzchni tarasu za pomocą szczotki, wody i specjalnego płynu do usuwania uporczywych zabrudzeń na tarasie lub myjki ciśnieniowej. Zapewni to wyciągniecie i pozbycie się zabrudzeń takich jak pył, piasek, czy drzazgi. Odpowiednie czyszczenie tarasu powinno być przeprowadzone bardzo dokładnie i starannie, szczególnie desek z głębokimi rowkami. Jeśli nasz taras nie był przez długi czas, poddawany żadnej renowacji i powstał na nim szary nalot, należy dokonać mechanicznego czyszczenia. Polega to na wydobyciu naturalnego wyglądu deski za pomocą specjalnych maszyn czyszczących drobne i grube ryfle. Urządzenia te likwidują nawet najbardziej przywierające zbrudzenia.

taras drewniany

W przypadku tarasów, które zostały pokryte kilkoma powłokami lakieru lub oleju należny pozbyć się tych warstw za pomocą szlifierki z papierem ściernym o grubszej ziarnistości. Następnie wygładzić całą powierzchnię, zmieniając papier w szlifierce na drobnoziarnisty. Tak przygotowany taras musimy odpowiednio oczyścić tak jak było to opisane wczesnej z pyłów i pozostałych resztek, a następnie dla lepszej trwałości biologicznej desek poddać impregnowaniu bezbarwnym preparatem konserwującym.

Na samym końcu poddajemy naszą powierzchnie tarasową olejowaniu. Ta czynność powinna być wykonana starannie, odpowiednim olejem przeznaczonym do renowacji drewna na zewnątrz. Preparat powinien być nakładany szerokim pędzlem z twardym włosiem, a do trudno dostępnych miejsc należy użyć węższego, mniejszego pędzla. Po nałożeniu oleju powinno się odczekać ok. 15 minut i zetrzeć nadmiar oleju, który pozostał na powierzchni  desek. Jeśli chcemy by nasz efekt był trwalszy, musimy odczekać i na drugi dzień pomalować tras jeszcze raz. Korzystać z tarasu możemy po upływie dwóch dni, gdy będziemy mieć pewność, że deski odpowiednio wyschły. Czyszczenie i impregnacje należy wykonywać w suche słoneczne dni wiosenne lub jesienne.

Inne wpisy dotyczące tarasów drewnianych:

Wyposażenie i aranżacja tarasu drewnianego

Taras drewniany w naszym ogrodzie

Mały ogród – taras z deski egzotycznej

Tarasy drewniane – garść porad

Czy warto zainwestować w taras drewniany?

1 thought on “Jak odnowić stary taras drewniany?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *