Naturalny nawóz z przydomowego ogródka

Kompostownik ogrodowy pomaga w całkowitym recyklingu odpadów. Wszelkiego rodzaju liście, drobne gałęzie, trawa czy obierki z kuchni, nie będą już problemem. Dzięki kompostownikowi zaoszczędzimy na nawozach roślinnych i przy okazji pozbędziemy się naturalnych odpadów. Wszystko co buduje mikroklimat ogrodu z czasem zamiera i tworzy podłoże dla innych roślin, natura co roku odradza się na nowo, więc recykling surowców jest całkowicie ekologicznym i naturalnym procesem. Aby kompost miał idealną strukturę należy odpowiednio przygotować odpady początkowe, zaczynając od warstwy przepuszczalnej, ułatwiającej cyrkulację powietrza np. grubsze gałęzie, następnie przysypujemy zakwaszonym torfem i dobrze rozdrobnionymi odpadkami i tak tworzymy z tych materiałów kilka warstw. Warto zaopatrzyć się w niewielką ilość kompostu od sąsiada, gdyż zawiera on wszystkie potrzebne mikroelementy pomagające w szybszym rozkładzie odpadów. Jeśli nie jesteśmy w stanie zdobyć naturalnego kompostu, to najłatwiej w sklepie ogrodniczym zakupić specjalistyczną szczepionkę. Jeśli posiadasz otwarty pojemnik, kompost należy regularnie przekopywać i mieszać, dzięki czemu uzyskamy odpowiedni czarny nawóz idealny na rabaty, trawniki i pod obsypywania roślin.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na bardziej praktyczne rozwiązanie typu termokopostowniki, które wykonane są z całkowicie bezpiecznego tworzywa sztucznego, posiadające specjalistyczne otwory napowietrzające wnętrze zbiornika oraz zatrzymującą ciepło powłokę, zapewniające naturalny i ekologiczny rozkład odpadów bez przykrych zapachów wydobywających się z wnętrza pojemnika. Jedynym minusem tego typu rozwiązania jest czas oczekiwania na kompost, który trwa do 5 miesięcy dłużej niż w przypadku standardowych kompostowników otwartych.

Co możemy wrzucić do kompostownika?

Przede wszystkim podstawowe odpady roślinne takie jak: skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie, liście, owoce, popiół, tekturę, papier, skorupki z jajek i obierki z warzyw i owoców. Jednym słowem wszystko co jest odpadem naturalnym, ale bez nasion i zmian chorobowych.

Gdzie ustawić kompostownik?

Najlepiej w miejscu zacienionym przez krzewy i drzewa, w tylnej części ogrodu, gdyż wnętrze zbiornika nie powinno być przesuszane i pozbawiane wilgoci oraz ciepła i cyrkulacji powietrza, które tworzą odpowiedni mikroklimat do szybszego rozkładu odpadów. Większość pojemników na kompost nie służy do ozdoby ogrodu i nie wytwarza zbyt przyjemnego zapachu, więc kompostownik ogrodowy ma być przede wszystkim funkcjonalny i odpowiedni dla nas, nie koniecznie ustawiony w centralnej części ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *