Mini ogród na balkonie i tarasie

Jeśli mieszkamy w mieście, posiadanie ogrodu może być dosyć… problematyczne.  Jednak bez obaw, nie powinno być to dla nas żadną przeszkodą by uprawiać zieleń, wystarczy, że posiadamy balkon lub taras, na którym możemy ustawić różną roślinność w donicach, pojemnikach lub skrzynkach. Pamiętajmy jednak, że zanim wybierzemy rośliny, powinniśmy sprawdzić stanowisko czy jest słonecznie, pół cieniste lub cieniste, od której strony znajduje się nasz balkon czy taras i jaki możemy przeznaczyć budżet na jego upiększenie. Ogród na balkonie może być atrakcyjny przez cały sezon od wiosny do jesieni. Zapewniając mu odrobinę pielęgnacji i częste podlewanie możemy sprawić, że stanie się on naszą pełną zieleni, oazą spokoju.

Dobór roślinności sadzonej na balkonie czy tarasie powinien być przeprowadzony mając pod względem trudne warunki atmosferyczne, silne wiatry czy podatności na choroby i szkodniki. Jeśli mamy zamiar sadzić drzewka iglaste należy wybrać odmiany o powolnym wzroście i rozwoju. Zamierzając sadzić np. trzy odmiany roślin w jednej donicy pamiętajmy, aby uwarunkowania glebowe były optymalne dla każdej z nich. Tworząc ogród na balkonie możemy sadzić między innymi gatunki jednoroczne, dwuletnie, byliny, jak też krzewinki, krzewy oraz rośliny drzewiaste o powolnym wzroście. W donicach montowanych na uchwytach do poręczy balkonu, świetnie sprawdzają się rośliny zwisające takie jak np. pelargonie, surfinie, begonie, petunie itp. Na tarasach balkonowych świetnie sprawdzą się również obsadzenia dużych donic z aromatycznymi ziołami, których wiele odmian jest odpornych na susze, zacienienie czy duże nasłonecznienie. Ich liście świetnie sprawdzają się jako przyprawy do potraw w domowej kuchni, można je również zasuszyć i wykorzystywać przez cały następny rok. Jeśli ktoś posiada odrobinę wyobraźni może stworzyć również mini ogród w stylu górskim, wzbogacony w kolorowe kamyczki i skalne obsadzenia, lub ogród w stylu miniaturowym z drzewkami banzai i mini fontannami.

Zawsze przy odrobinie fantazji i wyobraźni możemy wyczarować na tarasie czy balkonie swoistą zieloną przestrzeń, która będzie zachwycać i dopełniać wystrój detalami takimi jak donice czy skrzynki. Prawidłowa pielęgnacja i doglądanie roślinności sprawi, że będą cieszyć swoim wyglądem przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *