Mały ogród

Mały ogród to często nie lada wyzwanie. Jeśli mamy odrobinę wyobraźni, nasza niewielka przestrzeń ogrodowa może stać się ulubionym miejscem do aktywnego spędzania czasu z rodziną, lub odpoczynku na świeżym powietrzu. Podpowiemy dziś, jakie rośliny są odpowiednie do niewielkiego ogrodu, oraz jakie meble i nawierzchnie wybrać, aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. Zapraszamy do lektury.

Kwiecień płata nam figle pogodowe, no bo w końcu ,,kwiecień plecień…”, ale nie ma się co martwić coraz bliżej nas lato i piękna słoneczna pogoda. Często nie mamy czasu aby stworzyć w swoim ogrodzie coś co przykuje uwagę gości czy miejsce na prywatny odpoczynek w cieniu drzew. Wbrew pozorom stworzenie małego ogrodu przydomowego nie jest takie trudne jak się wydaje. Jeśli posiadamy mały ogród często zastanawiamy się, jak odpowiednio go zaprojektować aby stworzyć jak najpiękniejszą i funkcjonalną przestrzeń. Rośliny jakie możemy użyć do obsadzeń, powinny być odmianami karłowatymi lub niskimi, oczywiście sadzimy je od miejsca takiego jak taras, czy wejście do domu, od najmniejszej do największej, nigdy na odwrót, gdyż wygląda to dość dziwnie a wysokie drzewa blisko domu często tworzą zagrożenie.

Drzewka do niewielkiego ogrodu łatwe w uprawie

Sosny, oczywiście odmiany niskie, są stosunkowo łatwe i wygodne w uprawie, nie potrzebują zbyt wysokich wymagań, przede wszystkim nie wymagają żyznej gleby, dobrze znoszą suszę i mróz. Cięcie można stosować nie ograniczenie i przycinać do wybranej formy. Odmiany jakie proponujemy do małego ogrodu to limby i odmiany Fastigiata, charakteryzujące się niebiesko-zielonym kolorem i kolumnowym pokrojem. Występują również odmiany kuliste NANA, Kluis Pyramid, Japanese White Pine, Mops, Ophir, Winter Gold, sosna bośniacka Pinus leucodermis, Schmidtii oraz sosna zwyczajna Pinus sylvestris Globosa Viridis.

Głóg dwuszyjkowy dorasta do 4m wysokości, jest jedna z najpopularniejszych drzewek wybieranych do niewielkiego ogrodu. Posiada mnóstwo walorów dekoracyjnych między innymi kwietnie na biało, czerwono lub różowo, wiosna, jesienią zaś ozdabia ogród czerwonymi owocami. Jego wymagania glebowe są bardzo małe i może rosnąć dosłownie wszędzie.

Wierzba mandżurska posiada ozdobne powykręcane pędy, w kolorze oliwkowo zielonym lekko żółtym, osiągające ok. 5 m wysokości. Roślina nie toleruje spadku temperatury do -15 stopni Celsjusza i należy okrywać ją na zimę, w przypadku długiej suszy musi być regularnie podlewana, chyba że rośnie blisko kaskady wodnej.

Migdałek pienny szczepiony na pniu bardzo ładnie wygląda w kompozycjach ogrodowych i wyróżnia się idealnymi drobnymi kwiatami wyglądającymi jak wycięte z bibułki. Posiada specjale warunki uprawowe, dlatego należy posadzić go na glebie przepuszczalnej, żyznej i wilgotnej. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru i słoneczne, w zimie należy okrywać drzewko aby nie przemarzło.

W małym ogrodzie świetnie sprawdzają się również takie kwiaty jak np. bratki, aksamitki, dzwonki ogrodowe, niezapominajka, stokrotka, goździki brodate, dąbrówka rozłogowa, petunia ogrodowa, lobelia, maciejka i wiele innych.

Oprócz roślin, warto w małym ogrodzie wygospodarować niewielką przestrzeń i stworzyć na niej taras np. z deski egzotycznej lub modrzewia syberyjskiego, które są trwałe i odporne na lata. Zapewni to miejsce do urządzania przyjęć lub po prostu do codziennego wypoczynku. Odpoczynek na tarasie musi być komfortowy i wygodny dlatego dobrze zaopatrzyć się w meble nowoczesne wykonane z drewna (teak) lub stali które są niezwykle odporne na zmienne czynniki atmosferyczne i szkodliwe promieniowanie UV, a ich przechowywanie i składowanie na zimę nie zabiera zbyt dużo miejsca. Do małego ogrodu polecamy takie zestawy również jak zestaw obiadowy Novara, który wykonany jest z technorattanu który zbiera bardzo mało miejsca i posiada cztery wysuwane krzesła, które po złożeniu ze stołem tworzą jedna cała atrakcyjną bryłę, która sama chroni wnętrze przed wilgocią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *