Mały ogród – taras z deski egzotycznej

Tworząc przestrzeń przydomową po skończonej budowie, powinniśmy zająć się zagospodarowaniem terenu, które rozpoczyna się jego uporządkowaniem. Spróbujemy dziś nakreślić kilka prostych rozwiązań jakie można wykonać w niewielkim ogrodzie, aby stworzyć poczucie komfortu i swobody.

Skupimy się dziś na prostym terenie i rodzaju tarasu. Na prostej wypoziomowanej powierzchni, za domem można stworzyć taras drewniany w nieregularnym zaokrąglonym kształcie lub w kształcie litery „L”. Zagospodarować obwódkę ogrodu (wzdłuż linii płotu) można obsadzeniem z bukszpanu, tuj lub ligustru, w sprzyjających warunkach również bukiem czerwonym, następnie wkomponować lawendę, niską azalię, róże, irysy, liliowce, funkie, hosty i wiele innych. Warto dopełnić całą kompozycje roślinnością płożącą np. barwinkiem, floksem szydlastym, gęsiówką kaukaską, bodziszkiem itp. Resztę terenu warto wyłożyć trawnikiem z rolki lub stworzyć trawnik z siewu, jeśli mamy małe dzieci możemy zrobić mały plac zabaw kupując domek, tworząc piaskownice i huśtawkę. Jednak same rośliny powinny być zestawione tak aby miały zbliżone warunki uprawowe i glebowe (do cienia rośliny cieniolubne, do słońca rośliny na stanowiska słoneczne).

Ważnym aspektem jest również wykonanie i rodzaj pokrycia tarasu. Występuje ich bardzo dużo my dziś skupimy się na trzech, wykonywanych z najsolidniejszego materiału czyli drewna egzotycznego, które może nie „kusi” ceną, ale gwarantuje solidność i trwałość materiału na lata, bez konserwacji (można poddawać olejowaniu).

Deska egzotyczna wybrane rodzaje.

Deska egzotyczna Bangkirai – cechuje się pierwszą klasą twardości i wytrzymałości, dlatego najczęściej wybierane jest na tarasy ale również ma swoje zastosowanie w szerokim przemyśle. Barwa tego rodzaju drewna jest bardzo szeroka i uwarunkowana od miejsca pochodzenia i rodzaju przechowywania, najczęściej żółto-brązowa, w rożnych jaśniejszych i ciemniejszych odcieniach. Drewno posiada charakterystyczne dziurki wyglądające jak po wyżłobieniu przez korniki, jest to całkowicie naturalna cecha i absolutnie nie wada, która mogła by tworzyć drewno „szpetnym” wręcz przeciwnie tworzy bardzo ciekawą, odchodząca od stereotypów powierzchnię. Montaż tego rodzaju tarasów odbywa się za pomocą tylko i wyłącznie wkrętów i śrub ze stali nierdzewnej, ponieważ materiał bardzo źle reaguje na rdze.

Deska egzotyczna Garapa – nazywane złotym drewnem. Jego kolor jest brązowo-żółty, ale z biegiem czasu zmienia się na ciemniejszy miodowy lub złoty. Materiał ten cechuje się wyjątkową twardością, odpornością na zmienne czynniki atmosferyczne, dużą wilgoć i wysoką temperaturę oraz jest ognioodporny. Przymocowanie desek również odbywa się za pomocą śrub nierdzewnych tak jak w pierwszym rodzaju lub klipsów.

Deska egzotyczna Massaranduba – posiada bardzo dobrą twardość i trwałość na ścieranie. Drewno posiada czerwono-brązowy kolor w różnych odcieniach od jasnego po ciemny, o jednolitej i trwałej strukturze. Z biegiem czasu drewno patynieje czyli pokrywa się srebrzystym, szarym nalotem, co jest naturalnym zjawiskiem spowalniającym proces starzenia, który można opóźnić dzięki olejowaniu. Warto zauważyć, że gatunek ten jest niezwykle odporny na ataki pasożytów, pleśni i grzybów. Wybierane jest najczęściej przy budynkach o jasnej barwie elewacji.

Każdy taras drewniany warto wyposażyć w odpowiednie meble, pasujące do całek konstrukcji i koloru budynku jak i powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *