Kuliste, efektowne kwiaty Hortensji

Hortensja to piękna roślina charakteryzująca się drobnymi kwiatami, zebranymi w duże, dekoracyjne baldachogrona o średnicy 15-25, w kolorze począwszy od białego kończąc na odcieniach różu, występują również odmiany kwitnące na niebiesko, aby uzyskać takie efekt należy zmniejszyć pH gleby do 3,5-4,5, jeśli jednak chcemy mieć odcień czerwienni należy utrzymać bardziej zasadowy odczyn glebowy. Poradzimy dziś jak dbać o hortensje uprawiane w donicach i ogrodzie.

Przyjrzymy się na początek pochodzeniu tego krzewu. Przybył on do nas z wschodniej i południowej Azji między innymi z Chin, Japonii, Korei, Indochin, jego nazwa łacińska to Hydrangea macrophylla. W Polsce uprawiane są odmiany o znanej nazwie łacińskie: Hydrangea aspera, czyli kultywary i mieszańce z hortensją kosmatą, rzadko kiedy spotyka się odmiany tego krzewu kwitnące dziko, łodygi osiągają wysokość do 1,5m, liście w zależności od gatunku, posiadają kształt owalny i są gęsto rozmieszczone na łodydze, często posiadają kolorystyczne cienie i jasnozielone przebarwienia zależące od odczynu gleby. Głównym zastosowaniem krzewu jest zdobienie wnętrz ogrodowych, można sadzić je w donicach lub bezpośrednio w gruncie. Roślina świetnie współgra z zielonymi nasadzeniami(np. sosną odmiana NANA), nadając kolorowego akcentu, dzięki bogatej kolorystyce kwiatów. Hortensja powinna być przycinana na początku wiosny po ustaniu pierwszych przymrozków(tak aby nie zostawić jej odkrytych ran po cięciu i nie nabawić się zniszczenia łodyg), należy pozbyć się jej przekwitłych kwiatostanów, aby mogła odpowiednio i obficie zakwitnąć.

Wymagania glebowe i uprawowe

Po pierwsze gleba pod uprawę rośliny powinna być kwaśna, o odczynie minimum (pH) 4-5,5, żyzna i próchnicza. Przez czerwiec i lipiec należy odpowiednio nawozić roślinę w odstępach czasu co 10 dni, płynnymi rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi o przewadze nawozów azotowych, natomiast pod koniec lipca powinno stosować się odpowiednie nawozy fosforowe i potasowe, na początku września należy przestać nawozić i ograniczyć podlewanie krzewu, tak aby przystosować pędy do przyjścia zimy.

Hortensja charakteryzuje się optymalną, umiarkowaną odpornością na mróz, najlepiej rośnie w klimacie o dużej wilgotności i nasłonecznieniu. Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego należy uważać z cięciem i chronić ją przed mrozem (ponieważ pąki kwiatowe zawiązuje latem, w roku poprzedzającym ich kwitnienie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *