Kompozycje z ziół w pojemnikach

Największą atrakcją ostatnich lat jest sadzenie na balkonach i tarasach ziół oraz roślin dojrzewających. Można je później wykorzystać w domowej kuchni. Cieszyć się nimi na zewnątrz możemy od wiosny do jesieni w niektórych przypadkach, rośliny mogą zostać przeniesione do wnętrza budynku na okres zimowy. Zajmiemy się dziś kompozycjami ziołowymi, które możemy tworzyć na tarasach i balkonach. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi rozwiązaniami. 

Jeśli nie posiadamy zbyt dużo miejsca w ogrodzie na postawienie tunelu czy niewielkiej szklarni, możemy posadzić zioła i dojrzewające rośliny w skrzyniach lub obszernych donicach ogrodowych, na tarasach i balkonach. Będą one dodatkową atrakcją upiększającą naszą przestrzeń oraz dającą nam świeże, pachnące przyprawy. Aby zapewnić roślinom odpowiednie podłoże do uprawy należy wzbogacić jej o składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju. Sadzić zioła możemy bezpośrednio w skrzyniach drewnianych lub większych donicach ogrodowych. Rośliny dojrzewające i zioła potrzebują do uprawy zwykłą ziemie kwiatową lub ogrodniczą, do której warto dodać kompost lub próchnicę odchwaszczoną. Powinno się na dno donicy lub skrzynki (skrzynia z odzysku lub palet odpowiednio wyłożona agrowłókiną lub innym materiałem) , wyłożyć drenaż w postaci warstwy żwiru lub potłuczonej ceramiki, zapewnia to lepszy odpływ wody, gdyż np. zioła nie lubią być nią zalane.

Następnie do wnętrza pojemnika wsypujemy ziemię i pozostawiamy miejsce na dołeczki w których znajda się bryły korzeniowe roślin. Z racji tego, że zioła potrzebują stanowiska słonecznego, ustawiamy je w miejscu z najlepszym nasłonecznieniem, blisko kuchni, by zawsze mieć je pod ręką. Zabierając się za sadzenie ziół w skrzynkowej kompozycji powinniśmy umieszczać je w ziemi na taki poziom na jakim rosły w swoich doniczkach. Z racji tego, że zioła posiadają bardzo ciekawe kolorystycznie odmiany, można stworzyć z nich atrakcyjne poziomowe zestawienia. Świetnie wygląda połączenie dwóch kolorów bazylii (zieleni i fioletu), zielono-białego oregano, postrzępione zielone listki mięty i szczypiorek kwitnący na fioletowo. Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione zioła i rośliny dojrzewające, z których może tworzyć własne kompozycje. Aby zachować świeżość roślin, powinny być one odpowiednio pielęgnowane, przycinane i podlewane. Nie wolno dopuszczać do ich kwitnienia ziół, chociaż osobiście uważam, że kwitnący szczypiorek jest bardzo atrakcyjny.

Uwaga!

Warto również pamiętać o odpowiedniej rozstawie sadzonek, zioła nie lubią ścisku. Pozyskiwanie liści z góry pędu, zapewni lepsze rozgałęzienie sadzonki (obrywając liście z dołu sadzonki, namawiamy ją do wzrostu na wysokość).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *