Kolorowy ogród dzięki Azalii

Azalia w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych krzewów, kwitnie najczęściej początkiem maja, tworzący zwarte kule kilkunastu kwiatów w odcieniach od białego po purpurowe i fioletowe kolory. Pięknie wygląda na tle zielonych drzew i krzewów. Jeśli szukasz kolorowej, żywej ozdoby do swojego ogrodu, to różaneczniki i azalie są najlepsze rozwiązanie, niewymagające zbytniej pielęgnacji. Dodatkowo posiadają intensywny, charakterystyczny zapach tworzący ogród nie tylko ozdobą wizualną ale również zmysłową. Przedstawimy dziś jak prawidłowo zadbać o kwitnący krzew azali w ogrodzie.

Gdzie posadzić azalię?

Krzew najlepiej posadzić w sąsiedztwie wysokich drzew np. sosen, w cieniu lub półcieniu, gdyż posiadają płytki system korzeniowy, oczywiście muszą one mieć dość dużo miejsca na rozrost, gdyż większe okazy sięgają nawet do ok. 3-4 m wysokości, a szerokość podawana jest zazwyczaj bezpośrednio dla danej odmiany na etykiecie szkółkarskiej.

Jaka gleba pod uprawę azalii?

Stanowisko pod azalię powinno być próchnicze, żyzne i przepuszczalne, o kwaśnym odczynie pH 4–5,5. Jeśli nasza ziemia nie ma odczynu kwaśnego, należy odpowiednio ja przygotować po przez wyrównanie, usunięcie chwastów i zanieczyszczeń z miejsca posadzenia krzewu, następnie dobrze przekopać kompostem lub obornikiem na głębokość minimum 2 szpadli. Po tak przygotowanej glebie należy wykopać odpowiedni dołek na głębokość i szerokość bryły korzeniowej, włożyć roślinę i przysypać ziemią, którą następie należy odpowiednio ugnieść i podsypać pod krzew odpowiednie podłoże, korę sosnową lub torf, aby krzew miał ciągle zakwaszaną glebę.

Kiedy i jak nawozić?

Nawozić krzew wystarczy dosłownie dwa razy w roku w kwietniu i końcem czerwca, początkiem lipca, preparatem odpowiednim dla różaneczników lub roślin wrzosowatych. Po rozsypaniu nawozu pod roślina, powinno się zmieszać rękami(w rękawiczkach) z warstwą wierzchnią gleby.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować?

Azalie należy obficie podlewać szczególnie w upalne dni i również delikatnie zraszać jej koronne wieczorem, gdy zajdzie już słońce. Pod rośliną należy wyłożyć korę sosnową lub torf, pomagając jej w naturalnym przystosowaniu możemy posadzić ją w grupie roślin takich jak borowiny, wrzosy i iglaki płożące.

Jesienią przed pierwszym przymrozkiem należy odpowiednio zakryć dolną część rośliny wykładając pod nią liście lub korę, żeby zabezpieczyć jej słaby system korzeniowy przed przemarznięciem.

Czy przycinać?

Azalii nie przycinamy, chyba, że zauważymy porażone, zniszczone odnogi, wtedy naturalnie, należy je wyciąć. Krzew kwitnie najobficiej, jeśli nie poddajemy go żadnemu formowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *