Kilka porad dotyczących lawendy

Lawenda to jeden z najpiękniejszych krzewinek, urozmaicających przydomowe ogrody i donice. Świetnie sprawdza się również jako dekoracja stolików w restauracjach i na tarasach oraz ozdoba (zasuszona) podwieszana na belkach altany czy zadaszeniach tarasowych lub w domu, zapewnia piękny zapach i odstrasza nieprzyjemne owady. Poradzimy dziś, jak dbać o lawendę w ogrodzie.

Lawenda to jeden z najbardziej lubianych krzaczków, krzewinek wybieranych do odsadzania ścieżek ogrodowych czy obrzeży tarasów. Posiada wąskie srebrzysto-zielone liście i smukłe łodygi, na których od czerwca do października pojawiają się drobne fioletowe kwiatuszki, skupione w kłosy. Dojrzała roślina dorasta do wysokości od 45-50cm i przy odpowiednim przycinaniu skupia się w zwarte krzaczaste kępy. Lawenda jest bardzo wrażliwa na mróz, dlatego niektóre odmiany nie są wstanie przetrwać surowego klimatu panującego w naszym kraju. Gatunki które, uprawiane są u nas to między innymi Lawenda wąskolistna i francuska, o nazwie łacińskiej Lavendula angustifolia i Lavendula stoechas oraz mniej znana Lavendula xintermedia (pośrednia). Krzewinka dobrze komponuje się z sosnami, różami i trawami.

Gdzie posadzić lawendę?

Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska, nie toleruje cienia, gleba na której powinna zostać posadzona ma być przepuszczalna( ma posiadać warstwę drenażu, najlepiej wtedy do wykopanej dziury na sam spód wsypać trochę żwiru lub potłuczone doniczki ceramiczne, a następnie wsadzić roślinę i przysypać ziemią), żyzna, z dużą zawartością wapnia(odczyn zasadowy, pH 6,5–7,50), nie przepada za mokrym gruntem w którym „stoi” woda i przeciągiem, dlatego powinna zostać posadzona w osłoniętym miejscu z daleka od przeciągów. Jeśli tworzymy gęste obsadzenie wzdłuż ścieżki, odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić 30-40cm, będziemy mieć wówczas pewność, że rośliny nie zagłusza się nawzajem.

Jak przycinać lawendę?

Krzewinkę należy przycina po pierwszym roku kwitnienia do połowy, aby nadać jej bardziej krzaczastą i rozrośnięta formę, następnie w kolejnym roku około marzec, kwiecień, powinno się regularnie doglądać roślinek i usuwać brzydkie, zdeformowane pędy. Lawenda lubi być poddawana mocnemu cięciu, gdyż nie jest w stanie wytworzyć twardych zdrewniałych gałązek, dzięki czemu jest bardziej odporna na przemarzanie. Można ją jak najbardziej okrywać na zimę za pomocą słomy lub liści, a koronę okryć stożkiem. Okazy posadzone w doniczkach należy przenieść do widnego pomieszczenia o optymalnej temperaturze powietrza ok. 15°C.

Czy nawozić roślinę?

Lawenda nie ma zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o nawożenie, można (ale nie trzeba) wiosną wyłożyć pod krzewinką ok. 2 cm warstwę kompostu.

Roślina pięknie prezentuje się również na tarasach drewnianych, w dużych, atrakcyjnych donicach oraz wewnątrz mieszkania jako zasuszone kępki lub w niewielkich donicach na parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *