Jak założyć trawnik z rolki w ogrodzie?

trawa-z-rolki

Trawnik z rolki to najprostszy sposób na stworzenie zielonej przestrzeni w ogrodzie. Można zacząć z niej korzystać już po upływie kilku godzin po założeniu. Dla porównania, w przypadku bezpośredniego siewu na pierwsze kiełki trawy musimy czekać aż dwa miesiące. Czy darń z rolki jest lepsza od trawy z siewu? Przede wszystkim świetnie nadaje się na obsadzenia skarp i spadków, gdyż możemy być pewni, że nie spłynie z pierwszymi silniejszymi opadami deszczu. Łatwo się rozkłada i tworzy od razu zieloną przestrzeń. Ważnym aspektem jest również fakt, że możemy taką darń układać w całym okresie wegetacji od kwietnia do późnego października. Jednak żeby rozłożyć trawę z rolki trzeba najpierw uporządkować teren, odpowiednio wyrównać i pozbyć się chwastów za pomocą środków chemicznych np. Roundupu (randapu). Opryskujemy nim powierzchnie z chwastami i następnie po 3-4 dniach po wyschnięciu i zniszczeniu ich systemów korzeniowych przekopujemy teren, nie możemy tego zrobić zaraz po bezpośrednim oprysku, dlatego, że preparaty tego typu są zazwyczaj biodegradalne przy bezpośrednim zetknięciu z podłożem. Odpowiednia gleba pod trawę powinna być przepuszczalna, o lekkim, kwaśnym odczynie, próchnicza i lekka.

Kupując trawę z rolki powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy całość jest jednolicie zielona, nie posiada żadnych przesuszonych części i chwastów oraz czy jest gęsta i zwarta. Trzeba się liczyć z tym, że podczas wycinania rolek bezpośrednio z plantacji zostaje uszkodzona ok. 1/3 powierzchni korzeni. Jest to jednak stosunkowo niewiele w porównaniu z tym że trawa bardzo szybko rośnie i buduje zwarte systemy korzeniowe.

Po otrzymaniu transportu nie powinniśmy przechowywać darni pod folią i nie dłużej niż dobę. Najlepsze miejsca na składowanie trawy z roli to ciemne, wilgotne, chłodne pomieszczenia takie jak np. garaże. Nie możemy dopuścić do zaparzenia trawy, dlatego należy układać ją na pryzmach nie więcej niż po pięć warstw, oczywiście w razie potrzeby przechowania. Jednak jeśli posiadamy taką możliwość to najlepiej układać ją od razu po przyjeździe dostawcy.

Podlewanie rozłożonej trawy powinno być dość częste i obfite, w zależności od pogody i trwające ok. dwóch tygodni, tak aby nie wystąpiło kurczenie i wybrzuszanie trawnika. Co prowadzi do niszczenia darni. Z czasem można ograniczyć nawadnianie w odstępach co 2-3 dni lub zastosować kropelkowe systemy automatycznie nawadniające. Jednak takie systemy liczą się z większym kosztem budowy trawnika.

Darń z rolki może być wykorzystywana nie tylko na ogrodowe trawniki czy skarpy. Znajduje coraz częstsze i szersze swoje zastosowanie w budowie np. zielonych dachów na budynkach domów jednorodzinnych i kompleksów wypoczynkowych oraz rekreacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *