Jak i z czego stworzyć ogród na skarpie?

Skarpa w ogrodzie jest pewnym wyzwaniem. Ciekawa aranżacja może wzbogacić wystrój o elementy takie jak murki, schody, głazy oraz efekty wodne. Jeśli posiadamy ogród o nieregularnym ukształtowaniu to rozwiązanie na pewno świetnie się w nim sprawdzi.

Projektowanie należy rozpocząć od pomiarów odchyleń i poziomów terenu. Bowiem od tego będzie zależało w późniejszym czasie zaprojektowanie ilości murków i spadków terenu. Stopień nachylenia pomoże nam w odpowiedni sposób urządzić również miejsca płaskie lub o lekkim spadku w których będziemy mogli stworzyć trawnik z rolki lub siewu oraz obsadzić za pomocą odpowiedniej roślinności i wzbogacić o małą architekturę. W zależności od stylu jaki chcemy stworzyć w projektowanym ogrodzie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze w bardziej nowoczesnym ogrodzie świetnie sprawdzą się proste geometryczne linie, równomiernie usytuowane w jednym położeniu. Natomiast w tradycyjnym nierówne zaokrąglone kształty, półkola schodzące falami. Roślinność sadzona pod tego typu teren powinna być jednolita nie chaotyczna kolorystycznie, lepiej posadzić dwie odmiany iglaków o dwóch różnych barwach lub byliny z drobnymi kwiatami. Również elementy wodne takie jak strumyki i fontanny położone wzdłuż zejścia ze schodów kamiennych lub drewnianych, stworzą bardzo pomysłowy efekt wizualny. Wymiary stopni powinny być nie wyższe niż 15 cm i mieć co najmniej 2 procent spadku dla dobrego odprowadzenia wody.

Jeśli skarpy w ogrodzie są świeże, ścięte lub dość strome warto zainwestować w murki oporowe wykonane z kamieni, granitu lub coraz częściej spotkanych gabionów (koszy wypełnionych kamieniami zazwyczaj piaskowca). Do wzmacniania skarp świetnie sprawdzają się również podkłady kolejowe, duże głazy oraz czarna włóknina z wyciętymi otworami na rośliny. Jeśli wybierzemy ten ostatni typ ochronny należy odpowiednio wówczas przygotować i odchwaścić teren, tak aby w późniejszym czasie nie objawiały się uporczywe chwasty wybijające i niszczące materiał.

W zależności od tego w jakim położeniu względem stron świata zaprojektujemy ogród, musimy dbać o ciągłe jego podlewanie. Również w tym przypadku warto ułatwić sobie to zadanie tworząc sieci nawadniające, zraszające w odpowiednim czasie nasze rośliny i trawnik.

Stosując odpowiednie oświetlenie np. lampkami LED stworzymy z naszego ogrodu na skarpie nie tylko cos funkcjonalnego ale również widowiskowego w dzień i w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *