Hit w ogrodzie – głóg różowy

Przedstawiamy jedno z najciekawszych i atrakcyjnie kwitnących drzew sadzonych w parkach, skwerkach miejskich, przy ulicach oraz domach, mianowicie mowa o Głogu pośrednim ‚Paul’s Scarlet’, który swoją ciekawa równo rosnąca koroną, drobnymi kwiatami, pięknymi lśniącymi liśćmi i owocami zachwyca każdego. Warto również wspomnieć, że jest on prosty w uprawie i łatwo przystosowuje się do zanieczyszczeń oraz obejdzie się bez urodzajnej gleby, wystarczy przeciętna. Pięknie wygląda właśnie w okresie kwitnienia maj-czerwiec, gdy korona drzewa zostaje obficie obsypana drobnymi różowoczerwonymi kwiatuszkami. Drzewo idealne dla osób posiadających przy domu trudna do uprawy glebę.

Wygląd i uprawa

Głóg pośredni bardzo dobrze znosi przycinanie, świetnie wygląda formowany w żywopłoty, jego liście mają ciemny kolor i zielonkawy połysk, występują od czerwca do listopada, następnie bardzo szybko żółkną i opadają dając efektowne nieliczne czerwone owoce. Drzewko bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z gatunkami krzewów na stanowiska cieniste i półcieniste np. berberysami, tawułkami, krzewuszkami, wszelkiego rodzaju trawami ozdobnymi. Odmiana odporna na zanieczyszczenia powietrza, tolerancyjna co do gleby i odporna na mróz, uwielbia stanowiska słoneczne, dzięki czemu rośnie 4-6 metrów wysokości i ma kulisty zwarty pokrój. Wiosna należy doglądać czy wypuszcza wilki czyli długie, sztywne pędy, które należy usuwać po kwitnieniu lub wczesnym przedwiośniem. Czerwone owoce stanowią ozdobę i dodatkowy pokarm dla ptaków zimą.

Gatunek ten sprzedawany jest w szkółkach ogrodniczych zazwyczaj w formie szczepionej na pniu, w rzadszych przypadkach w formie drzewka. Daje bardzo ładny efekt przy obsadzeniu np. trzema niewielkimi drzewkami wokół ciemnego tarasu na którym ustawione są jasne meble i kominek stalowy.

Ciekawostka

Głóg występuje w bardzo wielu odmianach i gatunkach, posiadających również białe kwiaty np. głóg dwuszyjkowy, jednoszyjkowy, odgiętodziałkowy, szypułkowy, ostrogowy, szkarłatny, włoski, zielony…

UWAGA!

Głóg bardzo często jest siedliskiem bakterii zarazy ogniowej, dlatego nie zaleca się sadzenia go w pobliżu drzewek owocowych, gdyż może dojść do poniszczenia oraz zdziesiątkowania uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *