Gorący relaks w ogrodzie – sauna ogrodowa

Własna sauna ogrodowa to świetny sposób na zrelaksowanie się po całym dniu w pracy. Przybliżmy dzisiaj największe zalety korzystania z jej dobrodziejstw, zaproponujemy także w jaki sposób zaaranżujemy taką saunę w swoim ogrodzie. Zapraszamy do lektury!

Jakie są zalety korzystania z sauny?

Poza tym, że przebywanie w saunie ogrodowej to ogromna przyjemność, sesje w tym jakże gorącym miejscu działają pozytywnie na nasze zdrowie. Rozgrzane powietrze może osiągać temperaturę nawet 100 stopni Celsjusza, co podnosi temperaturę naszych organów o jeden stopień. Osiągamy wtedy stan podobny do podgorączkowego, nie musimy się jednak obawiać, taki jest cel przebywania w saunie. Dzięki temu, że wnętrze naszego organizmu ma wyższą temperaturę, produkowane są ciałka odpornościowe, które mają za zadanie eliminować wszelkie wirusy i bakterie. Jeśli więc czujemy się słabo, jesteśmy podziębieni czy dokucza nam katar, kilkadziesiąt minut w rozgrzanej saunie powinno nam pomóc. Poza tym, kiedy się pocimy, z naszego organizmu wydalane są toksyny, co ma pozytywny wpływ na naszą skórę. Dodatkowo jesteśmy w stanie pobudzić bardziej swój metabolizm, co w połączeniu z dietą pomoże nam schudnąć. Dla osób ćwiczących, sesja w saunie pomoże rozluźnić mięśnie. Jest to przydatne po ciężkim treningu.

Kilka porad dla nowicjuszy

Zanim wejdziemy do środka, weźmy szybki prysznic, po którym dobrze się powycierajmy. Pobudzimy tym potliwość naszej skóry. Po zakończonej sesji, która powinna trwać od 8 do 12 minut, wyjdźmy na świeże powietrze i znowu weźmy prysznic, oczywiście zimny. Pobudzi to nasze krążenie i znacznie poprawi samopoczucie, oczywiście pozytywnie. Podczas korzystania z sauny, miejmy na sobie ręcznik, unikajmy kąpielówek czy innych obcisłych ubrań. Zanim wejdziemy do środka, nie objadajmy się i nie pijmy alkoholu. Nie powinniśmy też przebywać w środku z pustym żołądkiem, znajdźmy złoty środek. Przebywanie w środku znacznie sobie uprzyjemnimy jeśli będziemy korzystać z olejków aromatycznych, np. o zapachu mięty czy anyżu.

Jaka sauna ogrodowa?

Na rynku znajdziemy bardzo różne modele saun. Jedne są minimalistyczne, prostokątne i wyglądają bardzo nowocześnie. Te modele świetnie będą się prezentować przy zabudowaniach modernistycznych, także o prostokątnych kształtach. Sauna może zostać wybudowana na tarasie z deski kompozytowej, w okolicy postawimy donice także w prostym kształcie, dopełnimy to leżakami z rattanu lub drewna – i już mamy prostą aranżację.

Dla tych, którzy preferują inny styl, polecamy sauny skandynawskie, które wyglądają już zupełnie inaczej.

Ich wygląd jest znacznie bardziej uniwersalny, będą się prezentowały świetnie praktycznie w każdym ogrodzie. Ze względu na specyfikę ich wykonania, konstrukcje te nie mogą stać bezpośrednio na gruncie, zadbajmy o bloczki betonowe na ogrodzie, lub inne podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *