Drewno w ogrodzie – korozja biologiczna

Każdy z nas posiada w ogrodzie jakąś konstrukcję drewnianą, płotek lub dekorację. Mimo tego, że poddajemy drewno pielęgnacyjnej impregnacji, zagrożone jest ono korozją biologiczną. Objawia się ona na wiele sposobów i prowadzi do zniszczenia drewna. Jak wykryć korozję na wczesnym etapie, jak się jej pozbyć i dbać o drewno przez cały rok, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Zacznijmy od tego, że drewno składa się z kilku podstawowych składników. Są to celuloza, lignina, hemiceluloza, w składzie drewna stanowią one 90-95%, reszta czyli ok. 5%-10% składa się z żywicy, gumy, garbników, olejków eterycznych. W zależności od rodzaju drewna (liściaste, iglaste) zawiera ono mniej lub więcej celulozy, ligniny i hemicelulozy. Głównym pierwiastkami jakie zawiera drewno jest węgiel, wodór, tlen i azot. Głównym budulcem ściany komórkowej jest wspomniana celuloza czyli błonnik oraz hemiceluloza, czyli wielocukier tworzący szkielet ściany komórkowej. Natomiast lignina jest lepiszczem spalającym całe drewno, dzięki jej  zawartości możemy określić czy pozyskiwany materiał jest twardy czy miękki.

Drewno narażone jest na korozję biologiczną przez działanie zmiennych czynników atmosferycznych, ataki owadów oraz grzyby. Warto również wspomnieć, że proces ten zależy w głównej mierze od tego jak zapobiega się jej już w lesie z którego drewno zostało pozyskane. Głównymi zabiegami jest pilnowanie, aby skład gatunkowy i wiekowy drzewostanów został odpowiednio zachowany i nie był przestarzały. Ważna jest również higiena lasu oraz składowiska. Warto pamiętać również o tym, że drewno powinno być pozyskiwane i dostarczane w odpowiednim terminie do obróbki oraz bezpiecznie składowane przed nią i po niej. Dzięki takim zabezpieczeniom w pierwszych etapach kształtowania materiału, możemy bezpiecznie korzystać z surowców naturalnych. Drewno jest głównym składnikiem pokarmowym wielu mikroorganizmów żywych, które zagrażają jego strukturze organicznej. Jeśli nie zabezpieczymy go odpowiednio możemy spodziewać się występowania glonów, pleśni, grzybów, nadmiernej wilgoci, napęcznienia, pękania, odkształcenia, co skutkuje dalszym niszczeniem struktury materiału wewnątrz.

Musimy również pamiętać, że drewno jest łatwopalne. Właśnie dlatego na te i wiele innych przyczyn powstały preparaty chroniące istniejące już konstrukcje przed niszczeniem. Głównymi środkami do ochrony drewna w ostatnich latach były preparaty na bazie olejów, rozpuszczalników lub soli. Odchodzą one w przeszłość, gdyż rynek zaproponował środki mniej szkodliwe dla środowiska, które zapewniają lepszą ochronę materiału drewnianego przed biodegradacją. Chemiczne środki do ochrony drewna, które nie są biobójcze przeznaczone jedynie do ochrony zewnętrznej warstwy oraz środki biobójcze przeznaczone do profilaktycznej ochrony konstrukcji budowlanych czy powierzchni ogrodowych lub do zwalczania grzybów, glonów, mchów. Wstępują również środki do ochrony podnoszące jakość zabezpieczenia, nie koniecznie muszą być one toksyczne np. oleje, impregnaty czy farby do powierzchni drewnianych.

O drewnianych konstrukcjach poczytacie więcej tutaj:

Jak odnowić stary taras drewniany?

Wyposażenie i aranżacja tarasu drewnianego

Klimatyczne altany biesiadne kryte strzechą

Gorący relaks w ogrodzie – sauna ogrodowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *