Czy warto zainwestować w taras drewniany?

taras

Dzisiaj pierwszy dzień wiosny, zapewne są osoby, które zadają sobie to pytanie, patrząc przez okno. Według mnie, jak najbardziej warto, czemu? Zapraszam do lektury, z której dowiecie się dlaczego własny taras przy domu to wspaniała sprawa. 

Po pierwsze – funkcja ozdobna

Taras obok wybudowanego domu jest jak wisienka na torcie, architektoniczna kropka nad i, akord, który kończy piosenkę. Taras to praktycznie przedłużenie podłogi w naszym domu, z tą różnicą, że ścianami stają się rośliny na ogrodzie, a dachem niebo. Nie jest to jednak wyłącznie przestrzeń, po której będziemy się poruszać i na której odpoczniemy po ciężkim dniu, zadbany taras drewniany wygląda oszałamiająco w promieniach zachodzącego słońca, co sprawia, że staje się on ozdobą ogrodową, na której z przyjemnością możemy zawiesić oko na dłużej. Rodzajów desek tarasowych jest całe mnóstwo, każda posiada inną barwę i odcienie, warto zaznaczyć, że po zaolejowaniu powierzchni tarasu, jego barwa staje się inna, bardziej głęboka. Dobrze jest mieć to na uwadze, ponieważ „sucha” deska wygląda inaczej przed pokryciem jej olejem. Warto to robić, ponieważ olej impregnuje deskę i zabezpiecza ją przed warunkami atmosferycznymi.

Po drugie – miejsce odpoczynku

Powierzchnię tarasu możemy w dowolny sposób zaaranżować, poustawiać sobie wygodne meble, huśtawki, donice z pachnącymi kwiatami, małą szklarnię czy oranżerię, pergolę, po której będą wspinały się słodkie winogrona – możliwości się nieskończone i zależą tylko od naszej inwencji i budżetu. Urządzony i gotowy do użytku taras może stać się naszą oazą spokoju, w której będziemy odpoczywać wieczorami, czy opalać się w weekend. Gwarantuję, że wyjście boso o poranku, z kawą czy herbatą w ręce, to niezapomniane przeżycie. Czujemy przyjemny dotyk drewna pod stopami, obserwujemy budzącą się do życia przyrodę, patrzymy na wschodzące leniwie słońce…bajka.

Dzięki tarasowi, możemy także zaprosić większą ilość osób i urządzić przyjęcie na świeżym powietrzu, na którym pochwalimy się swoim nabytkiem. Atrakcją dla gości może być to, że buty mogą zostawić w przedpokoju, powierzchnia zadbanego tarasu nie porani nas drzazgami, jeśli decydujemy się na deski kompozytowe (które są sztucznym drewnem) to możemy w ogóle zapomnieć o chropowatej i nieprzyjemnej powierzchni.

Po trzecie – bezpieczna inwestycja

Taras z desek egzotycznych lub kompozytowych, o który się dba, to konstrukcja praktycznie niezniszczalna. Deski egzotyczne wystarczy dwa razy w roku pokryć olejem, a kompozytowe wypada przemyć wodą, jak iż jest to sztuczny materiał, nie potrzebuje on żadnej impregnacji. Ceny tarasów są zastanawiające i ich wysokość może nas zniechęcić, jednak wstrzymajmy się od zakupu najtańszego materiału – gwarantuję, że po roku taras będzie w całości do wymiany. Tanie deski popękają, rozwarstwią się i spróchnieją. Osobiście polecam zainwestować raz a dobrze i być zadowolonym, nie martwiąc się, że nasz taras się rozpadnie. Nie oszczędzajmy także na fachowcach, którzy bez odpowiedniego doświadczenia zniszczą zakupiony materiał, lub źle wykonają konstrukcję, która po kilku dniach zacznie się cała ruszać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *