Altana drewniana na zamówienie – porady

W dzisiejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem, które zapewne pojawiło się często w głowach potencjalnych inwestorów. Altana drewniana na zamówienie. Jak podejść do tematu altany na zamówienie? W jaki sposób się do tego przygotować? Serdecznie zapraszamy do lektury. 

Na rynku znajdziemy bardzo dużo konstrukcji, które trzymają się jednej tematyki stylistycznej. Nie każdego interesuje rozwiązanie, które posiada w swoich ogrodach większość osób, dlatego właśnie pojawia się pomysł altany na zamówienie. W przypadku tej grupy produktów ogranicza nas jedynie nasz budżet i fizyka, ponieważ nikt nie wybuduje nam altany, która przeczy jej prawom. Zacznijmy więc od samego początku.

Pomysł

Na samym początku musimy dobrze przemyśleć jaka konstrukcja nas interesuje. Zgaduję, że jeśli decydujemy się na rozwiązanie na zamówienie, ma być to coś nieszablonowego. Nie chodzi tu nawet o kształt, tylko to co sobie życzymy. Czy jest to rzadko spotykane w polskich ogrodach ze względu na wysoką cenę? Wygląd, który większości się nie podoba? A może mało osób zdaje sobie w ogóle sprawę, że coś takiego istnieje? Altana drewniana na zamówienie to poważna inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć.

Spójrzmy na otoczenie, przy którym ma stać nasza konstrukcja. W jakim stylu wykonany jest nasz ogród? Trzymamy się nowoczesnego, minimalistycznego podejścia i prostych kształtów? Prostokątna i estetyczna altanka, wykonana z bardzo wytrzymałego drewna litego będzie doskonałym rozwiązaniem.

altana na zamówienie

To rozwiązanie bardzo spasuje tym, którzy lubią puzzle, ponieważ w taki sposób tą altankę możemy projektować. Każdy element może zostać ustawiony i zamontowany w innym miejscu, powyższe zdjęcie to jedynie propozycja, inspiracja na sam początek. Właściwie jest to baza, od której możemy wyjść. Konstrukcja może być większa lub mniejsza, przylegać do domu, może jej brakować kilku ścian, lub być w pełni zabudowana. Wybór należy do nas. Ogromną zaletą nowoczesnych konstrukcji jest dowolność w ich tworzeniu. Jedyne ograniczenie dotyczy stylistyki takiej konstrukcji, w tym przypadku trzymamy się jedynie prostokątnych konstrukcji, o zaokrągleniach możemy zapomnieć. Bardziej obłymi kształtami można wypełnić altanę wewnątrz, aby urozmaicić jej styl i złamać te proste kształty.

altana drewniana na zamówienie

Nie zawsze taka nowoczesna konstrukcja będzie pasowała do naszego otoczenia. Właśnie dlatego istnieją bardzo przytulne altany kryte strzechą, które poza tym, że prezentują się po prostu uroczo, to swoją wytrzymałością zawstydzą niejedną konstrukcję wykonaną na modłę XXI wieku. Na takie rozwiązanie na pewno zdecyduje się osoba, która kocha różnego rodzaju tradycje słowiańskie. Altana drewniana o tej stylistyce to wręcz idealne miejsce na klimatyczną biesiadę z rodziną czy znajomymi. W przypadku tego rozwiązania nie mamy już do czynienia z prostymi puzzlami, musimy dobrze wiedzieć czego chcemy. Raz wykonanego kamiennego grilla nie przesuniemy w inne miejsce, kształtu dachu nie zmienimy, wielkości altany także. Decydując się na takie rozwiązanie dobrze przemyślmy ile będziemy potrzebować przestrzeni i jak ją zagospodarujemy. Poza kamiennym grillem, możemy zainwestować także w wędzarnię, drewniane blaty czy barek.

Budżet

Tego tematu w przypadku altan na zamówienie pominąć nie mogę. Dużo osób znajduje najpierw standardowy model, na przykład 4 x 4 m, który kosztuje ok. 12 000 zł. Licząc, że zaoszczędzą, proszą o wycenę na altanę o wymiarach 4 x 3 m i są bardzo zdziwieni, że cena jest bardzo podobna. Jeśli coś jest niestandardowe, w tym przypadku cała altana, to musi powstać chociażby nowa dokumentacja, a już to kosztuje. Jeśli decydujemy się na model altany jedyny w swoim rodzaju, przygotujmy się na znacznie wyższy koszt niż w przypadku altany budowanej seryjnie. Wysoka cena może wynikać nie tylko z materiałów ale i trudności wykonania danej konstrukcji.

Znając te podstawowe rady powinniśmy już wiedzieć więcej o całym zagadnieniu altan na zamówienie. Jest to jednak bardzo obszerny temat, dlatego przy współpracy z firmą montującą altany, uważnie słuchajmy montażystów i czytajmy kosztorysy, żeby przypadkiem nie umknęło nam jedno zero…

1 thought on “Altana drewniana na zamówienie – porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *