Altana drewniana w ogrodzie – kilka porad

altana drewniana

Rodzajów altan jest bardzo dużo, mogą być wykonane z betonu, metalu, cegieł, kamieni czy drewna, dzisiaj jednak, pragnę skupić się na altanach drewnianych, które osobiście podobają mi się najbardziej i postaram się doradzić, jakie są najważniejsze rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na taki zakup.  

I – Czy mam miejsce na swoim ogrodzie? Jeśli tak, to ile?

Załóżmy, że odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca, więc na początku, musimy pobawić się w architekta krajobrazu i spojrzeć krytycznym okiem na swój ogród. Podejdźmy do tego na serio, to bardzo ważny etap, ponieważ gdy altana powstanie w miejscu, które sobie wybraliśmy, nie będziemy w stanie jej przenieść w inną część ogrodu. No chyba, że ktoś nam ją rozbierze i złoży z powrotem, ale nie sądzę, żeby jakakolwiek firma chciała podejmować się takiego zadania. Patrząc na nasz ogród zwróćmy uwagę na miejsca nasłonecznione lub zacienione, dzięki temu wpłyniemy na ilość światła, którą będziemy mieli w altanie. Jeśli altana zamontowana będzie pod dużymi drzewami, możemy na przykład nie widzieć zachodzącego słońca, a późnym latem może być nam po prostu zimno, gdyż ogrzewające nas promienie słońca nie będą do nas docierały. W ogóle radzę uważać z drzewami – spadające jesienią liście mogą być dla nas przekleństwem, gdyż ktoś to musi pozamiatać, do tego jeśli mamy altanę z rynnami, liście bardzo skutecznie tamują wodę.

Ile mamy miejsca – pamiętajmy, że wokół altany powinna być wolna przestrzeń, jeśli chcemy na przykład ją wybrukować, nie planujmy altany tak, aby jej ściany przylegały do płotu, możemy czuć się delikatnie przytłoczeni. 9 na 10 altan jakie widziałem, stanowiły centralny punkt ogrodu, jest to wygodne i dobrze wygląda, dlatego polecam wybrać takie właśnie miejsce.

II – do czego altana będzie mi służyć?

Jeśli decydujemy się na altanę, to znaczy, że chcemy z niej korzystać a nie tylko się na nią patrzeć. Możliwości jest bardzo dużo, altana drewniana to wspaniałe, bardzo klimatyczne miejsce spotkań, do którego możemy zaprosić rodzinę czy przyjaciół, zrobić przyjęcie urodzinowe, lub po prostu biesiadę, z grillem i zimnymi napojami. Altany to magiczne miejsca, w których pieczone na ogniu mięso pachnie i smakuje zupełnie inaczej, niż ze zwykłego grilla na tarasie. Postawmy tam duże, drewniane stoły, zastawmy to jedzeniem i już mamy coś niepowtarzalnego w swoim ogrodzie. Jeśli zaś nie lubimy dużych spotkań, altanka może służyć nam za osobistą oazę spokoju, ściany możemy ozdobić pergolami, po których puścimy wijące się pnącza, które zakryją nas przed wzrokiem ciekawskich. Teraz zamontujmy małą lampkę, postawmy wygodny fotel ze stoliczkiem i cieszmy się klimatycznym, pachnącym drewnem miejscem, w którym po prostu odpoczniemy po ciężkim dniu. Z resztą możemy nawet pod altaną zażyczyć sobie jacuzzi, w którym będziemy wygodnie się wylegiwać ze kieliszkiem wina – wszystko zależy od nas i naszej inwencji.

III – Jaki kształt altany wybrać?

Rozejrzyjmy się dookoła, popatrzmy na swój dom, ogród, taras i okolicę – altanę dobrze jest spróbować wkomponować w nasze otoczenie, żeby nie odznaczała się od niego, będzie to wyglądać po prostu źle. Budowla może nawiązywać kształtem do naszego domu, czy tarasu, okrągłe kształty nie komponują się dobrze, jeśli wszystko w okół jest prostokątne. Do tego powinniśmy zajrzeć w głąb naszej głowy i dowiedzieć się jakie mamy gusta, albo poszperać w Internecie i znaleźć inspirację, jeśli nie wymyślimy własnego kształtu i wyglądu altany. Kiedy rozmawiamy z firmą, która zajmuje się budowaniem altan, pokażmy im na podstawie prostego szkicu na kartce co nas interesuje, a oni powinni bez problemu dostarczyć nam wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *